30 listopada 2021

 

Życzenia dla Andrzeja

Twoje imię w kalendarzu

Dzień to szczególny

Dzień św. Andrzeja”,

Niech będzie Spełniona Twoja nadzieja.
Pęk kwiatów pachnących i słońce na niebie,
Moc życzeń z okazji imienin dla Ciebie.

Radości w życiu, szczęścia w miłości,

Wszelkiego szczęścia z bliskimi

I w społecznej pasji

Zdrowia i moc słodyczy w dniu imienin

Życzy wszystkim Andrzejom

ale przede wszystkim

Andrzejowi Berdyczko – Prezesowi Zarządu ROD „Tęcza” w Elblągu

Andrzejowi Michalakowi – Prezesowi Zarządu ROD „12 Lutego” w Elblągu

 

Prezes Okręgu PZD w Elblągu

Zygmunt Wójcik

Członkowie Okręgowego Zarządu

i Okręgowej Komisji Rewizyjnej

…. Andrzej– imię.

. Andrzejki

. Ilu Andrzejów jest w Polsce?

 

 

 

ANDRZEJ– IMIĘ. POCHODZENIE, ZNACZENIE, IMIENINY, ZNANE OSOBY

1. Imieniny

Andrzej imieniny obchodzi 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 2 lutego, 4 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja (dzień śmierci św. Andrzeja Boboli), 17 maja, 25 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada, 30 listopada i 10 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Andrzeja jest 30 listopada (dzień narodzin św. Andrzeja Boboli).

ZAMKNIJ

2. Andrzej - zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Andrusio, Andrusza, Andruszek, Andruś, Andrzejeczek, Andrzejek, Andrzejuś, Andrzuś, Andrzy, Andy, Andzik, Andżo, Andżunio, Aniś, Antos, Anuś, Jędrek, Jędruś, Jędrula, Jędry.

3. Andrzej - pochodzenie i znaczenie

Jest to imię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od słowa aner czyli "człowiek, mężczyzna", ale można też tłumaczyć je jako "dzielny, mężny".

4. Andrzej - odpowiedniki w różnych językach

  • angielski - Andrew

  • czeski - Andrej

  • fiński - Antero

  • hiszpański - Andrés

  • niemiecki - Andreas

  • portugalski - André

  • węgierski - András

  • włoski - Andrea.

5. Andrzej - znane osoby o tym imieniu

  • Andrzej Apostoł: jeden z dwunastu apostołów, rodzony brat św. Piotra, męczennik, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego

  • Andrzej Bobola: polski duchowny katolicki żyjący w XVI-XVII w., jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, jeden z patronów Polski

  • Andre Agassi - amerykański tenisista

  • Anders Celsjusz - twórca skali temperatur

  • André Citroën - francuski inżynier i przedsiębiorca, założyciel fabryki samochodów, których marka nosi jego nazwisko

  • Andrzej Czajkowski - polski kompozytor

  • Andrew Fletcher - angielski muzyk, współtwórca grupy Depeche Mode

  • Andrzej Sapkowski: polski pisarz, twórca sagi o Wiedźminie

  • Andrzej Seweryn: polski aktor Andrij Szewczenko - piłkarz ukraiński

  • Andrzej Wajda: polski reżyser, zdobywca Oscara

  • Andy Warhol - amerykański artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu.

6. Andrzej - numerologia

Liczba imienia Andrzej wynosi 6.

6.1. Główne cechy charakteru

Numerologiczna Szóstka posiada wielką umiejętność budowania głębokich relacji z otoczeniem. Typowa Szóstka to urodzony dyplomata i negocjator, szczególnie ceniona jest jej zdolność współdziałania z innymi. Widoczne jest również oddanie rodzinie i bliskim. Szóstka stworzona została przede wszystkim do życia rodzinnego! Osoba nosząca imię odpowiadające numerologicznej 6 jest realistą i romantykiem w jednym. Optymizm i pogoda ducha nigdy nie opuszczają Szóstek. Liczba imienia 6 niesie z sobą szlachetność i bezinteresowne oddanie sprawie.

6.2. Zawody

Wykorzystujące zdobyte doświadczenie życiowe. Szóstka doskonale realizuje się w firmach rodzinnych oraz w zawodach, gdzie konieczny jest kontakt z ludźmi.

6.3. Żywioły

Natura numerologicznej Szóstki odpowiada sile połączonych żywiołów wody i powietrza. To połączenie dwóch odmiennych emanacji. Woda dzięki powietrzu zachowuje swą świeżość. Powietrze lekkie i ulotne nasycone wodą daje ożywczą bryzę. Podgrzana woda przechodzi w stan lotny i unosi się w powietrzu. Otrzymując inny stan skupienia zwiększa elastyczność.

6.4. Planety

Planetarnie łączy się Szóstka z wpływem Księżyca i Jowisza. Księżyc silnie podkreśla sferę uczuć i wrażliwości. Jowisz wprowadza łagodność i wyrozumiałość. Wspólnie Księżyc i Jowisz tworzą niezwykle korzystne połączenie, które przynosi w życiu szczęście.

6.5. Pory roku

Lato i zima.

6.6. Miesiące

Czerwiec, listopad.

6.7. Dni pomyślne

Poniedziałek i czwartek.

6.8. Daty szczęśliwe

Daty szczęśliwe dla liczby imienia 6 to te, które po redukcji numerologicznej dadzą 2 lub 6. Jak przeprowadzić redukcję numerologiczną? Przykładowe wykonania redukcji kilku liczb. Liczba 19. 1+9=10. 1+0=1. Kolejny przykład dotyczy liczby 11. 1+1=2. Następny przykład dla redukcji liczby 23. 2+3=5 itp.

6.9. Metale

Srebro, miedź.


 

ANDRZEJKI

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Historia

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andreas) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

Niektóre andrzejkowe wróżby i zabiegi magiczne

Indywidualne

  • Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).

  • Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).

  • Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

Zbiorowe

 

Cień rzucany przez figurę odlaną z wosku

  • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

  • Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp. (zob. też ceromancja).

  • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.

  • Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.

  • Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki[3] lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.

  • Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna, do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce)[4].

  • Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu)[4].

  • Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce) .

  • Wróżenie ze skórki jabłka – panna obiera jabłko tak, by skórka była jak najdłuższa; następnie rzuca ją za plecy przez lewe ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka będzie pierwszą literą imienia jej narzeczonego

Święto związane z tym imieniem

Z imieninami obchodzonymi w dniu 30 listopada związane jest święto „Dnia św. Andrzeja”, zwane także „Andrzejkami”.

Przysłowia i powiedzenia związane z tym imieniem

  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

  • Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.

  • Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.

  • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

  • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.

  • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.

  • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

 

 

ANDRZEJKI 2021. ILU ANDRZEJÓW JEST W POLSCE?

Andrzejki to lubiana przez wiele osób tradycja, która jest kultywowana od wieków. Obchodzone w wigilię dnia świętego Andrzeja święto, dawniej było bardzo ważne dla niezamężnych panien, które liczyły na to, że dowiedzą się, jak potoczą się ich losy oraz czy i kiedy uda im się znaleźć miłość życia. Dzisiaj andrzejki obchodzone są raczej po prostu jako okazja do zabawy.

Ponad pół miliona Andrzejów

Z okazji zbliżających się imienin Andrzeja, ministerstwo cyfryzacji poinformowało, że imię Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych męskich imion w Polsce. Nosi je dokładnie 563 554 mężczyzn.

 

Pod względem popularności Andrzeje ustępują jedynie Piotrom (697 738) oraz Krzysztofom 654 442).

Tuż za Andrzejem plasują się natomiast: Tomasz (540 578), Paweł (511 163) oraz Jan (503 920).

Co ciekawe, w języku polskim istnieje żeńska forma tego imienia: Andrzeja. Jest ona jednak bardzo rzadko spotykana - nosi je obecnie 45 kobiet.

92 małych Andrzejów

Nieco inaczej ma się popularność Andrzejów, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowonarodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2021 roku imię Andrzej znalazło się dopiero na 103. miejscu - nazwano tak 92 chłopców.

ndrzej przegrywa z popularnymi od lat imionami takimi jak: Antoni (3862 dzieci), Jan (3535), Aleksander (3353), Franciszek (3252), czy Jakub (3236).

To jednak nie koniec. Ministerstwo poinformowało również, że w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy noszą nazwisko pochodzące od imienia Andrzej.

12 120 mężczyzn i 12 427 kobiet nosi nazwisko - odpowiednio Andrzejewski lub Andrzejewska. Inne popularne nazwiska kojarzące się z Andrzejem to m.in.: Andrzejczak - nosi je 4099 mężczyzn i 4185 kobiet, Andrzejak - nazywa się tak 1726 panów i 1787 pań, Andrzejczyk - to nazwisko 1166 mężczyzn i 1184 kobiet, Andrzejczuk - takie nazwisko nosi 542 panów i 528 kobiet, Andrzejuk - 479 mężczyzn i 488 kobiet ma tak na nazwisko oraz Andrzejewicz - to nazwisko 117 panów i 114 pań.

W Polsce są również miejscowości, których nazwa kojarzy się z imieniem Andrzej. Dla przykładu, w Wielkopolsce i na Mazowszu znajdziemy Andrzejewo. Z kolei na Lubelszczyźnie możemy odwiedzić malowniczy Stary Andrzejów.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-11-29/andrzejki-2021-ilu-andrzejow-jest-w-polsce/

Andrzejki

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106