Każdy, kto zajmuje się ogrodnictwem, chce, by jego roślinki były zdrowe i pięknie rosły. Szkodniki w ogrodzie potrafią spędzić sen z powiek niejednemu z nas. Niestety środki dostępne w sklepach są bardzo często drogie i mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie ulega wątpliwości, że chemia zagraża środowisku naturalnemu, szkodzi nie tylko roślinkom, ale i zwierzętom. Poniżej przedstawiam ekologiczną alternatywę walki ze szkodnikami, którą są zioła.
LawendaWokół grządek z cebulą zasadź lawendę, która będzie tworzyć mały żywopłot aby zabezpieczyć ją przed śmietką cebulanką (hylemyia antiqua). Warto posadzić lawendę również wokół drzew owocowych – odstraszy ona owocówkę jabłkóweczkę.
RozmarynRozmaryn zasadzony obok marchewki odstraszy połyśnicę marchwiankę. Kilka gałązek rozmarynu włożonych między ubrania ochroni je przed rybikami i molami.
SzałwiaZasadź szałwię blisko drzwi wejściowych i okien, aby odstraszyć mrówki oraz w ogródku warzywnym, aby odstraszyć myszy.
Koper i trawa cytrynowa Zasadź koper i trawę cytrynową obok drzwi wejściowych, okien i na patio, aby odstraszyć komary i inne owady. Świeży koperek umieszczony w legowisku psa i wtarty w jego futro pomoże odstraszyć pchły.
RumianekUżyj kwiatów rumianku do zrobienia sprayu przeciwgrzybicznego. Zalej dwie szklanki kwiatów rumianku jednym litrem gotującej się wody, zaparz i odcedź.
Bazylia i kaczeńceZabezpiecz przed szkodnikami kapustę, fasolę i pomidory poprzez posadzenie w pobliżu bazylii i kaczeńców.
Spray na mszyceSpray wykonany z czosnku i płynu do mycia naczyń można użyć do odstraszenia mszyc (w tym mszyc bawełnicowatych) i gąsienic. Aby wykonać spray należy rozgnieść około 3-4 ząbki czosnku i zalać wrzątkiem (ok pół litra). Jak woda przestygnie dodajemy 1-2 łyżki płynu do mycia naczyń i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Chore rośliny należy spryskiwać przez kilka dni (najlepiej wówczas kiedy nie ma słońca).
Osoby, które niechętnie sięgają po środki chemiczne, mogą do walki ze szkodnikami wykorzystać rośliny ozdobne, zioła i owoce niektórych krzewów. Wystarczy, że posadzą je w towarzystwie swoich ukochanych roślin i mogą zapomnieć o szkodnikach i chorobach.
Rośliny odstraszające szkodniki
Naturalne wyciągi na szkodniki
-Przeciwko mszycom, miodówkom i gąsienicom zjadającym liście warto wykorzystać moc i ostrość papryki. W tym celu 1 kg świeżych (lub 1/2 kg suchych) owoców ostrej papryki zalewamy10 l wody (można wziąć mniej owoców, zachowując odpowiednią proporcję wody). Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na małym ogniu przez ok. 1 godz. Po gotowaniu odwar powinien jeszcze odstać się przez dwie doby. Następnie wszystko miksujemy i cedzimy przez gazę. Odwar przechowujemy w szczelnych butelkach. Przed opryskaniem roślin robimy z niego roztwór (125 ml odwaru rozcieńczmy w 10 l wody), do którego dodajemy 40 g mydła.– Gąsienice żerujące na liściach zwalczamy odwarem z piołunu. w tym celu zbieramy około 1 kg nadziemnych części tej rośliny , zalewamy niewielką ilością wody , gotujemy przez 15 min. Odwar studzimy, przecedzamy i uzupełniamy wodą do objętości 10 l. Rośliny opryskujemy tym preparatem dwukrotnie co 7 dni.
Gdy zauważamy efekty żerowania szkodników w ogrodzie, zazwyczaj zastanawiamy się jakiego środka użyć do oprysku. Tymczasem, zamiast wykonywać doraźne opryski, lepiej zapobiegać pojawianiu się szkodników w sposób całkowicie naturalny. Możemy to zrobić sadząc w ogrodzie rośliny, których szkodniki nie lubią.
Rośliny odstraszające szkodniki najczęściej wydzielają silne zapachy, które dla szkodników są nieprzyjemne lub też utrudniają im odnalezienie poszukiwanej rośliny żywicielskiej. Sadzenie roślin odstraszających szkodniki nie jest niczym nowym. Już dziesiątki (jeśli nie setki) lat temu wykorzystywali je tradycyjni ogrodnicy w uprawie warzyw, stosując tzw. uprawy współrzędne. I tak np. warto naprzemiennie w rzędach sadzić marchew i cebulę, które nawzajem odstraszają występujące na tych roślinach szkodniki. Zapach cebuli odstrasza połyśnicę marchwiankę, zaś zapach marchwi dezorientuje nalatujące na cebulę muchówki śmietki cebulanki.
W podobny sposób często wykorzystywany jest czosnek, którego woni wiele szkodników wprost nie znosi. Wiele aromatycznych ziół, sadzonych wśród warzyw, pozwala również uniknąć ataku szkodników.
Ale przykłady roślin odstraszających szkodniki znajdziemy również wśród pięknych roślin ozdobnych. I tak np. lawenda, doceniana za piękne kwiaty i cudowny lawendowy zapach, jest rośliną odstraszającą wiele szkodliwych i uciążliwych owadów, w tym muchy, komary, kleszcze, mrówki i mszyce. Posadzona w ogrodzie lawenda zmniejszy też częstotliwość odwiedzin kotów i kretów.
Na bazie roślin odstraszających szkodniki możemy też przygotować preparaty do oprysku roślin przeciwko szkodnikom. Możemy tu wykorzystać nie tylko zioła ale też rośliny powszechnie uważane za chwasty, których w ogrodzie posadzić raczej byśmy nie chcieli. Jeżeli już jednak takie chwasty się pojawią, to warto je wykorzystać ku naszemu pożytkowi. Preparaty, które możemy wykonywać samodzielnie to gnojówki, wyciągi i wywary. O ile gnojówkę i wyciąg trzeba zużyć od razu po przygotowaniu, to wywar nadaje się do krótkiego przechowywania. Najpopularniejsze tego typu maceraty to między innymi wyciągi i wywary z cebuli i z czosnku oraz wyciąg z mniszka lekarskiego, które odstraszają przędziorki i mszyce. Decydując się na ich stosowanie, pamiętajmy jednak, że aby były skuteczne, opryski takie trzeba wykonywać regularnie (np. co tydzień) i lepiej zapobiegawczo, a nie dopiero po pojawieniu się szkodnika.
Gotowe preparaty naturalne na szkodniki
Jeżeli jednak brak nam czasu na samodzielne przygotowywanie roślinnych maceratów do oprysku przeciw szkodnikom lub po prostu nie możemy nigdzie w okolicy znaleźć materiału do przygotowania danego maceratu (np. odpowiednich chwastów), możemy sięgnąć po gotowe naturalne preparaty przeciw szkodnikom, dostępne w sklepach ogrodniczych. Na szczęście producenci środków przeciw szkodnikom roślin dostrzegli coraz silniejszą potrzebę ochrony roślin metodami naturalnymi i wybór naturalnych i bezpiecznych w stosowaniu środków przeciw szkodnikom mamy coraz większy
Preparaty naturalne do ochrony roślin to np.
Zioła Wszystkie zioła najlepiej rosną w luźnej i przepuszczalnej ziemi, szybko giną w ziemi zbitej, ciężkiej, podmokłej i kwaśnej. Lawenda, pietruszka, cząber górski, macierzanka zwyczajna, hyzop, ogórecznik, oregano, szałwia potrzebują gleby zawierającej wapń.Niektóre zioła preferują słabą ziemię np. lawenda, rozmaryn, macierzanka piaskowa i tymianek właściwy, hyzop, kocimiętka, szałwia, majeranek, cząber. Natomiast inne wysadza się do ziemi żyznej: pietruszka, lubczyk, bazylia.
AllelopatiaAllelopatia polega na wzajemnym oddziaływaniu na siebie różnych gatunków roślin (rosnących razem lub uprawianych jedne obok drugich) za pośrednictwem fizjologicznie czynnych substancji: kolin, fitoncydów, marasmin, antybiotyków.
Złym sąsiedztwem dla drzew owocowych są rośliny głęboko korzeniące się, np. róże, maki, łubin trwały, osty, dziewanna, bób. Szałwia i bylica piołun powinny rosnąć w odległości nawet kilku metrów od drzew owocowych i drzew jagodowych. Zawilce, przylaszczka pospolita, rannik zimowy przyczyniają się do rozprzestrzeniania choroby grzybowej na śliwach, mirabelkach, brzoskwiniach i morelach. Pod drzewami nie powinno się sadzić warzyw, poza niskim grochem, szpinakiem, sałatą. Pod młodymi drzewkami owocowymi, zwłaszcza pod jabłoniami i gruszami, nie powinno się wysiewać trawy. Złym sąsiedztwem dla drzew owocowych są sasanki, przylaszczki, miłek wiosenny, piwonie, maki, orliki, pełniki, ostróżki.
W sąsiedztwie drzew owocowych nie powinno się sadzić roślin wytwarzających bulwy, szczególnie ziemniaki. Berberys, głóg, tarnina nie powinny rosnąć w ogrodzie użytkowym, ponieważ hamują rozwój sąsiednich roślin.
Polski Związek Działkowców
Stowarzyszenie Ogrodowe
Okręg w Elblągu