05 listopada 2018

Listopad to ostatnia chwila na przygotowanie ogrodu do zimy. O czym trzeba pamiętać, aby nie zmarnować efektów pracy i w kolejnym roku znów cieszyć się pięknem swojej działki? Oto zalecenia na listopad. 

 

Część ozdobna:

1. Przed nadejściem mrozów sprzątamy rabaty i trawnik: usuwamy opadnięte i suche liście oraz pędy. Nie zostawiajmy ich na trawniku, ponieważ stworzą nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę i będzie rozwijać się pleśń śniegowa.

2. Gdy temperatura przez całą dobę będzie ujemna, posadzone w tym roku rośliny należy zabezpieczyć przed przemarznięciem. Do owijania młodych drzewek w sadzie oraz azalii, rododendronów, żywotników wschodnich, cyprysików i szczepionych form krzewów ozdobnych,   można użyć białej agrowłókniny: tradycyjnej lub biodegradalnej lub słomy. Nie powinniśmy się spieszyć z otulaniem roślin aby nie opóźnić ich wejścia w stan spoczynku. Pod żadnym pozorem nie wolno owijać roślin folią, ponieważ nie przepuszcza ona powietrza i rośliny zaparzają się przy odwilży i chorują. Świeżo posadzone cebulki można obłożyć korą, trocinami lub jedliną. 

3. Trawy i juki oraz kolumnowe formy iglaków obwiązujemy sznurkiem, żeby padający, mokry śnieg ich nie obłamał. Dodatkowo trawy można obłożyć jedliną.

4. Róże, szczególnie część szczepioną, zawijamy w słomę lub agrowłókninę. Pędy wszystkich róż oraz powojników wielkokwiatowych, magnolii, hortensji ogrodowej, ketmii syryjskiej, budlei Dawida oraz milinu kopczykujemy do wysokości 30 cm.

5. Rośliny ozdobne lub formy kolumnowe drzew owocowych uprawiane w doniczkach na balkonie należy obłożyć ze wszystkich stron grubą warstwą styropianu lub folii bąbelkowej, a z wierzchu grubą warstwą torfu. Należy pamiętać o podlewaniu roślin aż do nastania pierwszych mrozów i przy każdej odwilży.

6. W listopadzie przygotowujemy sadzonki krzewów liściastych, takich jak: jaśminowiec, dereń biały, forsycja, liguster, pęcherznica, żylistek, tawuły, pięciorniki, wiciokrzewy, krzewuszki. Zdrewniałe jednoroczne pędy pobieramy po opadnięciu liści ale przed nadejściem mrozów. Pędy tniemy na odcinki 15-20 cm, wkładamy do pojemnika ze stale wilgotnym piaskiem i przetrzymujemy w chłodnej piwnicy przez okres zimowy. Pędy w tym czasie ukorzenią się i będą gotowe do sadzenia na wiosnę.

7. Po zakończeniu wszystkich zabiegów agrotechnicznych czyścimy narzędzia mydłem potasowym, denaturatem lub alkoholem i nakładamy warstwę smaru na części tnące. Dokładnie płuczemy opryskiwacze,  czyścimy kosiarkę, spuszczamy paliwo i czekamy do wiosny. Listopad to już ostatni moment na spuszczenie wody z sieci nawadniającej.

8. Wszystkie porażone przez choroby liście i drobne pędy należy zagrabić i głęboko zakopać.

9. Przygotowujemy karmniki dla ptaków i mieszankę do ich karmienia na zimę. Należy pamiętać o tym, aby karmić ptaki o stałej porze i codziennie, ponieważ szybko przyzwyczajają się do dokarmiania.

 

Część sadownicza:

1. W sadzie należy zabezpieczyć drzewka przed zającami, które mogą obgryzać korę. Warto owinąć drzewka plastikową osłonką do wysokości min. 1m.

2. Usuwamy pozostałe na drzewach i krzewach owoce, aby nie stały się źródłem zakażenia w przyszłym sezonie (tzw. mumie). Wszystkie porażone przez choroby liście i drobne pędy należy zagrabić i głęboko zakopać.

3. Wycinamy z jeżyn wszystkie pędy, które owocowały w tym roku. Pozostałe pędy zabezpieczamy przed przemarznięciem obkładając je słomą. Można je również zadołować. Podobnie postępujemy z winoroślą: pędy odcinamy od rusztowania i obkładamy słomą.

4. Jeżeli nie opadły jeszcze wszystkie liście z drzew jabłoni i gruszy można opryskać je oraz powierzchnię pod drzewami 5% roztworem mocznika. Ograniczymy w ten sposób występowanie parcha w przyszłym roku. Przy słonecznej pogodzie i przy temperaturze + 10°C można jeszcze opryskać brzoskwinie preparatem: Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP.

5. Gdy pogoda jest sprzyjająca można posadzić drzewka lub krzewy owocowe. Jeżeli jest zimno i deszczowo wówczas drzewka należy zadołować. W zacisznym miejscu na działce wykopujemy dół i bardzo dokładnie obsypujemy korzenie drzew oraz miejsce szczepienia. Drzewka można obłożyć liśćmi lub stroiszem albo białą włókniną.

 

Część warzywna:

1. W warzywniku, po zbiorze warzyw i na lekkich glebach można wysiać marchew, pietruszkę i koper w większej niż zwykle ilości nasion, gdyż mogą przemarznąć. Przed nastaniem mrozów grządkę zabezpieczamy jedliną. Na grządkach pozostawiamy jeszcze zimowe odmiany jarmużu. Wszelkie zdrowe resztki roślinne powinny trafić na kompost, chore głęboko zakopujemy.

2. Jeśli istnieje taka potrzeba – po analizie gleby, można zastosować nawożenie fosforowe i potasowe lub wapnowanie gleby..

3. Dokładnie likwidujemy wszystkie pozostałości po nasadzeniach, aby zlikwidować miejsce zimowania patogenów. Grządki przekopujemy w ostrą skibę, aby ograniczyć występowanie szkodników.

4. Jeśli nie ma jeszcze mroźnej pogody, można przerzucić pryzmę kompostową, rozrzucić obornik lub przekopać nawozy zielone. W listopadzie porządkujemy tunele foliowe i szklarnie: należy usunąć resztki roślinne i inne pozostałości oraz przeprowadzić prace konserwacyjne konstrukcji.

5. Warto posadzić w doniczkach pietruszkę, seler i cebulkę na szczypior i ustawić na parapecie w mieszkaniu. Swojskie nowalijki są najzdrowsze!

 

Jadwiga Brzozowska

Instruktor ds. ogrodniczych 

OZ Podkarpacki PZD w Rzeszowie 

 

 

Zalecenia na listopad

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106