26 czerwca 2019

 

Nadeszło lato, dla uczniów rozpoczęły się wakacje, każdemu kojarzą się ze słońcem i ciepłą wspaniałą wodą. To czas, który możemy wykorzystać na wypoczynek, przemyślenia i wspaniałą przygodę. Każdy ma jakieś swoje plany na to,  jak miło i przyjemnie spędzić ciepłe, letnie dni. Wspaniałą formą wypoczynku i obcowania z naturą, może być wycieczka do lasu, obserwacja zwierząt, ptaków i samych roślin tam się znajdujących. Można po prostu przygotować jedzenie, rowerami pojechać  na wycieczkę, zrobić piknik.

Kiedy ostatnio patrzyliście w niebo i mówiliście, co przypominają wam chmury? Kiedy ostatnio puszczaliście "kaczki"? Kiedy robiliście coś wspólnie, nie zerkając co chwilę w telefon?

Pragnę podzielić się swoimi spostrzeżeniami, jako Prezes ogrodu działkowego, zrzeszonego w ogólnopolskim stowarzyszeniu ogrodowym pod sztandarem Polskiego Związku Działkowców, w sezonie wakacyjnym  w ogrodach działkowych robi  się gwarnie, słychać śmiech i wesołe zabawy dzieci. Z roku na rok obserwuję coraz więcej dzieci przebywających na terenie ogrodu działkowego w okresie wakacyjnym, są na wakacjach u dziadków lub krewnych. Można zadać sobie pytanie, czy dzieci od drogich wakacji wolą ogródek dziadków ? A może wybierają ten wariant, żeby rodzice wreszcie poświęcili im czas.

Wielu rodziców głowi się jakie zapewnić dzieciom atrakcje, co zrobić aby zobaczyło coś niesamowitego, wróciło z mnóstwem wspomnień. Tylko czy one potrzebują wakacji na pięknej greckiej wyspie, w słonecznym Egipcie? Raczej  tyle samo, a może więcej  radości da im pobyt na "Rodos" (Rodzinne Ogrody Działkowe Otoczone Siatką ). Dzieci potrzebują do szczęścia głównie bliskości rodziców, dziadków, bycia z nimi w relacji, wspólnego robienia rzeczy, które sprawiają przyjemność.

Od pewnego czasu swój renesans przeżywają ogródki działkowe. Chociaż wielu osobom wciąż kojarzą się głównie z rencistami i emerytami, to na Rodos pojawia się coraz więcej młodych ludzi. To nie tylko bliscy starszych działkowiczów, którzy odwiedzają krewnych, ale i ci, którzy postanowili kupić własną działkę. Dla dzieci to idealne miejsce - mają na własność nie tylko piaskownicę, lecz także możliwość zdobywania wielu cennych doświadczeń. Tu mogą chodzić po błocie, zjeść truskawkę prosto z krzaka, umyć się w misce. Fakt, że poszły spać z brudnym stopami, będą wspominać o wiele dłużej, niż ekskluzywną wycieczkę. Dla dzieci większą atrakcją jest chodzenie po mokrej trawie, zakładanie hodowli ślimaków i pilnowanie, aby ogórki dobrze rosły. Jako rodzice pragniemy pokazać dzieciom świat, dać im to czego sami nie mieliśmy, ale co my robiliśmy w dzieciństwie. Do dziś wspominam cudowne wakacje na wsi u dziadków wielu moich znajomych i kolegów zazdrościło mi, że wakacje spędzałam na wsi. Oni - którzy na wieś nie jeździli - czuli się stratni, nie wiedząc do końca, o czym mówię, ale mieli działkę, gdzie robili pączki z błota i zupy z kwiatów. Dziś wiele dzieci nie ma i tego. Zamiast tego pozują do zdjęcia podczas przejażdżki na słoniu.

Właśnie działka w rodzinnych ogrodach działkowych to miejsce, gdzie w końcu możemy być wszyscy razem. Takie wakacje na działce, to nie tylko świetny sposób na relaks, ale również na zapewnienie dużej dawki świeżego powietrza.

 

Mgr Małgorzata Jasińska

 

Wakacje na RODOS

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106