Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
W wiosennym zachwycie ogrodem

Ten rok będzie zapamiętany z wielu powodów. Trudne chwile wywołane nieoczekiwaną koniecznością zmiany stylu życia, niewątpliwie wywarły wpływ na społeczeństwo. W tym okresie nastąpiła pewna przemiana, która zaowocowała zdefiniowaniem nowych, a może raczej bardziej naturalnych potrzeb człowieka. - Poszukiwaniem kontaktu z naturą.

Moda na ogród?

Do ogrodów działkowych, które do tej pory były utożsamiane z „leśnymi dziadkami” zaczęły ciągnąć młodzi ludzie, rodziny z dziećmi i wszyscy ci, którzy do tej pory jeszcze się wahali, czy włączyć się do grona działkowców.

Nagle ogrody stały się azylem, który zapewnia swobodę poruszania. Miejscem, w którym oddycha się pełną piersią. Pytanie: czy to wszystko czego nowi użytkownicy oczekują od działki? Czy można chcieć więcej?

Nowe/stare inspiracje

W każdym ogrodzie działkowym można znaleźć tzw. „rdzennych działkowców”, którzy od dziesięcioleci, a często od samego założenia ogrodu prowadzili uprawy, potrafili go umaić kwieciem i wykorzystać w najlepszy możliwy sposób.

Kontakt z nimi to prawdziwa kopalnia wiedzy, a przede wszystkim bezcennego doświadczenia. Warto odnaleźć takie miejsce w swoim ogrodzie.  

Szukając inspiracji mija się kolejne działki, by nagle w zachwycie zatopić się w tęczy barw wiekowych różaneczników i odurzyć buchającą wonią piwonii i lilaków. Idąc aleją można łapczywie napawać się tym pięknym otoczeniem.

                   

Przystając, łatwo zauważyć, że te „dawne” działki są „wszystkomające”.

To tu właśnie czerwienieją pierwsze truskawki i zaczynają dojrzewać owoce jagody kamczackiej. Stąd najlepiej smakuje świeża sałata i młoda rzodkiewka. 

                   

To nowoczesne określenie: „wszystkomające”, wydaje się spajać potrzeby zarówno „starych” jak i „nowych” działkowców.

Od czego by tu zacząć?

Młode małżeństwo. 3,5-letni Leoś biegnie za kolorową piłką po krótko strzyżonej trawie. Mała Lenka tuli się jeszcze do mamy, wyrwana radosnym śmiechem brata z popołudniowej drzemki.

Od pierwszych cieplejszych dni kwietnia są tu codziennie. 300 metrów bezpiecznej przestrzeni pozwala się maluchom wyhasać. W ogrodzie z dzieciakami łatwiej przetrwać ten dziwny czas #zostań w domu.

Wokół solidnej, murowanej altany, rośnie trawnik w towarzystwie sosny żółtej i wierzby mandżurskiej. A w młodych rodzicach dojrzewa myśl, że może warto mieć na działce coś własnego i smacznego.

                         

-Dziś w porze obiadowej sąsiadka przyniosła potężne dwie garści rukoli – nie dają rady przejeść z mężem, a dodać do sałatki to samo zdrowie – chwali się młoda mama Ewa.

-Też chcielibyśmy coś uprawiać. Mam teraz więcej czasu. Dzieciaki lubią owoce, a po tych ze sklepu często mają zsypane nóżki. Czy trudno jest założyć ogród użytkowy?

Wystarczy chcieć

Ogród to miejsce, w którym otoczenie korzystnie oddziałuje na człowieka. Działka, zgodnie z założeniami, ma zapewniać relaks i możliwość odpoczynku, ale także plony, które ubogacą dietę oraz polepszą sytuację materialną.

W Polskim Związku Działkowców promujemy lokalną produkcję żywności na własne potrzeby. W ramach „Otwartego programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”, specjaliści wyselekcjonowali gatunki i odmiany owoców, warzyw oraz ziół, które są łatwe w uprawie i nie wymagają stosowania zabiegów ochronnych. Zachęcając do uprawy roślin jadalnych na działkach, wychodzimy naprzeciw realnym potrzebom młodych ludzi.

Ogród użytkowy może być źródłem żywności funkcjonalnej o niezwykłych walorach odżywczych i smakowych, a przy tym wprowadzać spore oszczędności w domowym budżecie. Obserwując stale wzrastające ceny owoców i warzyw dużym atutem wydaje się być brak konieczności zakupu produktów ogrodniczych, które można uzyskać na własnej działce.

                                          

 

Dr inż. Anna Ewa Michowska

 

 

 

27 maja 2020

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106