21 grudnia 2018

13 grudnia 2013 roku działkowcy osiągnęli spektakularny sukces, Sejm uchwalił Ustawę o ROD. Długi proces legislacyjny został zakończony, a jego zwieńczeniem był podpis złożony przez Prezydenta RP- 18 grudnia 2013 roku. 5 lat temu, działkowcy byli na tyle zdeterminowani, że mimo trudności obronili tę ustawę. Walka była wyjątkowo trudna i wymagająca. Działkowcy uważali, że ta ustawa jest dobra i dlatego konsekwentnie bronili jej zapisów. Potężny wysiłek włożony przez Polski Związek Działkowców i prawników, mobilizacja społeczności działkowej, zaangażowanie i poparcie zwykłych obywateli, sprawiły, że dzień, w którym projekt ustawy stał się obowiązującym prawem, śmiało można nazwać świętem całej społeczności działkowej. Wytrwałość Związku w dążeniu do celu, któremu przez cały czas przyświecała idea obrony praw działkowców, została dostrzeżona i doceniona przez działkowców, którzy w swych listach wyrażali podziękowania, gratulowano odwagi Prezesowi Polskiego Związku Działkowców Eugeniuszowi Kondrackiemu, który konsekwentnie i skutecznie działa na rzecz działkowców.

Dla mnie jako osoby młodej, dopiero poznającej uroki działkowania, udział w ogólnopolskiej manifestacji 10 października 2013 roku, uświadomił, że działki to sens życia wielu jej uczestników, potwierdziła naszą jedność i solidarność. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Polski Związek Działkowców, w dalszej działalności powinno czerpać mądrość z dotychczasowych doświadczeń. Ogród w którym posiadam działkę ma 35 lat. Dużą jego część stanowią działkowcy, którzy brali udział w jego tworzeniu. Działka jest ich całym życiem, często jedynym miejscem w którym mogą wypocząć. Ci ludzie czują się bardzo związani z ogrodem, podobnie jak ze Związkiem. Jak się głębiej zastanowić to chyba działka daje nam więcej niż my jej, bo radości, spokoju, ciszy, zapachu kwitnących kwiatów, krzewów i drzew przez siebie posadzonych nie da się kupić za żadną cenę. Spędzanie czasu na działce niesie ze sobą wiele zalet. Otóż jak się okazuje bogactwo roślin- drzew, kwiatów, trawy sprzyja odprężeniu organizmu.

Nie bez powodu wiele osób, które na co dzień pracują bardzo dużo, decyduje się na zakup działki rekreacyjnej, zrzeszonej w PZD. Jest to bowiem doskonałe miejsce na relaks, często bywa tak, że poza tym, że udają się na nie całe rodziny, również dołączają do nich również zwierzaki. Spędzanie czasu razem z najbliższymi sprzyja pogłębianiu relacji. Podczas gdy w ciągu tygodnia brak czasu na wspólne rozmowy, tu jest doskonała okazja do tego. Weekendowe wyprawy na działkę uczą całe rodziny tego, że konieczny jest odpoczynek, a nie tylko ciągła praca. Innymi słowy, dzięki działce rekreacyjnej każdy z członków rodziny prowadzi higieniczny tryb życia, w którym poza tym, że jest czas na wypełnianie codziennych obowiązków i na pracę, jest również czas na odpoczynek. I ta świadomość powinna być pielęgnowana.Bezpieczeństwo to gwarantuje nam przynależność do dużej, silnej organizacji, dlatego wybieramy to co jest dobre i gwarantuje nam rozwój – Polski Związek Działkowców.

 

mgr Małgorzata JasińskaPrezes ROD "Niezapominajka" w Grudziądzu

 

 

Ustawa o ROD – moje spostrzeżenia

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106