Przełom roku to idealny czas aby na spokojnie oddać się lekturze naszego styczniowego numeru. Warto podsumować ogrodniczy rok, zainspirować się nowymi pomysłami, które przygotowaliśmy dla Was, a także przemyśleć i na spokojnie zaplanować już pierwsze ogrodnicze działania w nowym sezonie.
Dlatego polecamy szczególnie:
8 rabat – zainspiruj się! Zima to dobry czas na planowanie nowych aranżacji na działce lub pomysły na lifting tych już istniejących. Prezentujemy inspirujące przykłady różnych rabat, aby każdy znalazł dla siebie tę wymarzoną. Piękne rabaty mogą być przeróżne: kolorowe, monochromatyczne, w cieniu lub słońcu, dzikie bądź uporządkowane… Zawsze jednak wymagają dobrego zaplanowania. Niech nasze propozycje zachęcą Was do wprowadzenia zmian w nadchodzącym, oby jak najszybciej, nowym sezonie…
Bambus – cud trawa Trawy coraz częściej pojawiają się na działkach, czemu trudno się dziwić. Ogromna różnorodność i małe wymagania czynią je bardzo popularnymi. Jedna ich grupa szczególnie się wyróżnia. To bambusy. Pomimo egzotycznego wyglądu da się je uprawiać bez większego problemu także w Polsce. Wybór jest zadziwiająco duży! Można je sadzić pojedynczo jako solitery, tworzyć z nich żywopłoty i zielone bariery, także formowane, mniejsze gatunki nadają się do uprawy w pojemnikach, np. na tarasie. Warto je bliżej poznać.
Warzywne giganty Próby bicia rekordów warzywnych podejmują także czasem sami działkowcy, bo wśród warzyw jest wiele gatunków i odmian wydających olbrzymie części użytkowe. Warzywa takie są prezentowane na wystawach i konkursach towarzyszących dniom działkowca, dożynkom, targom i innym imprezom ogrodniczym. Ogrodnicy mający największe okazy są nagradzani. Jak osiągnąć maksymalne rozmiary uprawianych warzyw?
Zimowe zakupy do warzywnika Początek roku to idealny moment na ogrodnicze zakupy. Przejrzyjmy nasze zapasy, zróbmy listę zakupów i ruszajmy do sklepów! Dobrze byłoby też sprawdzić, czy nie trzeba będzie uzupełnić narzędzi i sprzętu. A może warto kupić drobne akcesoria do produkcji rozsad we własnym zakresie i pielęgnacji roślin? Co jeszcze?
Sad i jagodnik po powodzi Powódź to żywioł, który dał się we znaki działkowcom na południu kraju w mijającym roku. Wody popowodziowe prowadzą do degradacji i ryzyka zanieczyszczenia podłoża tym, co przyniosły z falą powodziową przemieszczone osady. A przecież gleba stanowi środowisko życia roślin sadowniczych. Razem z jej zniszczeniem giną lub ulegają osłabieniu również drzewa i krzewy owocowe. Jak w takiej sytuacji postępować? Praktyczne podpowiedzi w artykule.
Czym ciąć drzewa i krzewy owocowe W zależności od pogody, czasami już w lutym, przystępujemy do cięcia drzew i krzewów owocowych. Aby dobrze się do tego zabrać, potrzebny jest odpowiedni sprzęt – różne rodzaje sekatorów i pił. Obecnie, poza znanymi od lat narzędziami mechanicznymi, coraz chętniej korzystamy z narzędzi akumulatorowych. Czy wybierane przez nas narzędzia powinny być markowe, a w związku z tym i sporo droższe? Niekoniecznie. Ważne jest wykonanie i użyte materiały. Jednak nie warto kupować też narzędzi najtańszych.
Ptasia jadłodajnia Ptaki niemigrujące, czyli takie, które pozostają w Polsce na zimę, a także te, które przylatują z zimniejszych części świata, potrzebują pomocy. Malejące powierzchnie naturalne sprawiają, że ptakom zaczyna brakować dostępu do pożywiania oraz schronienia. Mając działkę, a nawet taras lub balkon, można wspierać dzikie ptaki, dostarczając im wartościowego i zdrowego pokarmu. Jak robić to mądrze, by nie zaszkodzić skrzydlatym gościom?
Polski Związek Działkowców
Stowarzyszenie Ogrodowe
Okręg w Elblągu