29 stycznia 2018

Luty, kiedy dzień coraz dłuższy, słońce coraz wyżej świeci, nasze myśli coraz częściej wybiegają na działkę. Ale zanim się tam wybierzemy, sprawdźmy przechowywane rośliny w piwnicy: czy nie gniją kłącza, czy nie przeschła ściółka, a może temperatura jest za wysoka?

Wychodząc na działkę przy ujemnej temperaturze łatwo uszkodzić liście roślin zimozielonych, np. różaneczników lub zielonych bylin. Unikajmy chodzenia po trawniku, na którym leży śnieg.

Kiedy pozwoli na to pogoda, możemy przystąpić do cięcia sanitarnego drzew owocowych: jabłoni i grusz. Usuwamy połamane i suche gałęzie pamiętając o zabezpieczeniu ran maścią ogrodniczą lub rozpuszczonym w farbie emulsyjnej preparatem grzybobójczym (np. Topsin lub Dithane).

Cięcie formujące i prześwietlające dobrze jest wykonać zdecydowanie później, tj. w czasie pękania pąków kwiatowych, a nawet do 2 tygodni po kwitnieniu drzew. Widoczne pąki kwiatowe, czy małe zawiązki owoców powstrzymają nas od mechanicznego skracania gałęzi drzew na tzw. „jeża”, a każde cięcie stanie się bardziej przemyślane. Drzewa wypuszczą także mniej odrostów (tzw. wilków), co ułatwi ich pielęgnację w następnych latach.

W lutym pamiętajmy o pobieleniu drzew owocowych, jeśli tego wcześniej nie zrobiliśmy; świecące słońce i nagłe spadki temperatury w nocy mogą powodować pękanie pni drzew i późniejsze choroby. Poprawmy też okrycia roślin wrażliwych na mróz. Należy również bezwzględnie usuwać z drzew wszystkie wiszące na gałęziach zasuszone owoce, tzw. mumie (są one dobrze widoczne na bezlistnym drzewie), gdyż stanowią źródło chorób grzybowych.

Nadal możemy pobierać zdrewniałe pędy na sadzonki do rozmnażania krzewów owocowych (np. porzeczki, agrestu, winorośli) i ozdobnych (m.in. derenia, berberysu). Pamiętajmy, że przechowujemy je w wilgotnym piasku.

Jeśli jest mróz lub utrzymuje się warstwa śniegu nie zapominajmy o dokarmianiu ptaków na działce. Sikory, kosy, dzwońce, zięby, sójki czy wróble karmimy nasionami roślin oleistych, np. słonecznika, ziarnami zbóż lub surową słoniną. Chleb to pokarm mało energetyczny i łatwo psujący się. Nie wolno go podawać ptakom.

Luty to czas wysiewu nasion kwiatów i warzyw sadowniczych uprawianych z rozsady (np. aksamitek, żeniszka, szałwii, roślin kapustnych, selera, pora, sałaty). Wysiewamy je do skrzynek ustawionych na parapecie okiennym. Planujemy też wysiewy wiosenne do gruntu. Zaopatrujemy się tylko w sprawdzone nasiona roślin.

W tym miesiącu myślimy też o ochronie drzew owocowych – kupujemy odpowiednie preparaty i planujemy terminy zabiegów.

Pamiętajmy o porządkach na działkach – resztki roślinne należy bezwzględnie kompostować. Pamiętajmy o ZAKAZIE PALENIA OGNISK NA DZIAŁKACH. Gałęzie i konary należy rozdrabniać i wykorzystywać do ściółkowania drzew i krzewów, bądź przeznaczać na kompost. Spalanie odpadów tworzyw sztucznych to zbrodnia przeciw zdrowiu własnemu i bliźnich. Przyczynia się w dużym stopniu do powstawania SMOGU, a powstające w wyniku spalania plastików dioksyny są główną przyczyną chorób nowotworowych.

 

mgr. inż. Kazimierz Dominiak

st. Instruktor ds. ogrodniczych

Biura Okręgu PZD w Kaliszu

 

Zdjęcie: pixabay.com

 

 

Propozycje instruktora ogrodniczego z OZ w Kaliszu

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 620-97-77  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 620-97-77    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106