Bez pilnej nowelizacji ustawy, całkiem realne jest, że wiosną 2023r. działkowcom z większości ogrodów w Polsce zagrozi odcięcie dostaw energii. Co więcej, oznacza to również brak wody do podlewania – pompy ogrodowe pracują na prąd. PZD apeluje o pilną nowelizację. Działkowcy nie rozumieją, dlaczego Sejm odmówił im pomocy, choć zabiegali ułamek tego co otrzymali inni – 1/8 tego co posłowie przyznali każdemu właścicielowi domu letniskowego.
Ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej pewnej grupie odbiorców prądu przyznała w 2023r. prawo do 2000 kWh w starej cenie. Teoretycznie ustawa objęła również działkowców. Niestety, w praktyce wiosną 2023r. prawie wszystkie ROD otrzymają rachunki z nowymi, znacznie wyższymi cenami.
Wynika to z luki w ustawie, która nie uwzględnia specyfiki ogrodów. Prawie wszyscy działkowcy nie mają zawartych indywidulanych umów z dostawcą prądu. Stroną umowy jest zwykle ogród, a działkowcy rozliczają się na podstawie tzw. podliczników. Pakiet 2000 kWh powiązany jest zaś z umową. Zatem w ogrodach 2000 kWh w starej cenie będzie więc dzielone na kilkaset rodzin. Na działkowca przypadnie po kilka kWh - ilość wystarczająca na godzinę pracy kosiarki. Zatem w większości ROD działanie ustawy będzie niezauważalne. Bez nowelizacji od samego początku 2023 r. działkowcy zostaną obciążeni wg nowych, wyższych nawet o kilkaset procent stawek.
Już na wiosnę 2022 r. w ogrodach może pojawić się więc problem nieopłaconych faktur i odcinania dostaw prądu. W ROD częstokroć będzie to równoznaczne z brakiem wody. Co to oznacza dla upraw, łatwo sobie wyobrazić. Bez korekty ustawy ogrodom, w których działki posiada prawie milion polskich rodzin, grozi ruina.
Stąd też działkowcy wystąpili do parlamentarzystów o nowelizację, która zapewni im faktyczną ochronę. Ich postulaty nie były wygórowane. Zaproponowali przelicznik - 1 działka to 250 kWh. Niestety, pomimo że Senat wprowadził poprawkę do ustawy, to 7 października Sejm ją odrzucił.
Decyzję trudno nazwać inaczej, niż zaskakującą. Zwłaszcza jeżeli zważyć, że tę samą ustawą Sejm przyznał 8 krotnie większy pakiet wsparcia dla każdego właściciela domu letniskowego. Tak samo potraktowano właścicieli garaży. Każdy z nich – niezależnie od pakietu przysługującego w miejscu zamieszkania – otrzyma 2000 kWh po starej cenie. Odmowa usunięcia luki w ustawie i przyznania działkowcom dużo skromniejszego wsparcia jest całkowicie niezrozumiała. Dlatego PZD nadal zabiega o zmianę ustawy.
Możliwość pojawiła się przy okazji pracy nad ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, Przewiduje ona m.in. częściową nowelizację ustawy z 7 października. Wprawdzie tekst uchwalony przez Sejm 20 października znowu nie obejmuje zmian, o które zabiegają działkowcy, ale jest szansa, że stosowną korektę wprowadzi Senat. Wówczas ustawa wróci do Sejmu i posłowie będą mieli okazję ponownie rozważyć postulat objęcia ochroną miliona polskich rodzin działkowych. Bez tego widmo odcinania dostaw prądu ogrodom może się ziścić już wiosną 2023 r.
BP
Polski Związek Działkowców
Stowarzyszenie Ogrodowe
Okręg w Elblągu