24 września 2017

 

Ogrody dają czystsze powietrze, radość, wytchnienie... działkowcy świętowali 120-lecie

 

Blisko 40 tysięcy działkowców, 76 ogrodów, 10 001 działek na ponad 395 hektarach powierzchni. Tak, w skrócie, można opisać elbląski okręg Polskiego Związku Działkowców. Dzisiaj (23 września) stowarzyszenie świętowało z okazji Dni Działkowca oraz 120-lecia funkcjonowania ogrodów działkowych na Ziemiach Polskich.

 Dni Działkowca to, dla działkowców, jeden z najpiękniejszych dni w roku, święto plonów, radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. Chcę podziękować działkowcom, za trud włożony we wzbogacenie miejskiej przestrzeni o cenny element, którym są obszary zielone, a także za zbiór plonów, którymi obrodziła ziemia. Dni Działkowca, podobnie jak dożynki dla rolników dożynki, są waszym świętem, ale mają również przypominać nam wszystkim, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb, a dzięki pracy działkowca powiększa się zasób warzyw i owoców, kwiatów, a także zielona część miejskiego obszaru, która daje nam wszystkim czystsze powietrze, radość, a także wytchnienie po ciężkiej pracy zawodowej. Życzę wam, aby nigdy nie zabrakło nam tego najważniejszego symbolu życia, jakim są dary naszej ziemi 

- mówił Zygmunt Wójcik, Pierwszy Wiceprezes PZD Stowarzyszenia Ogrodowego Okręgu w Elblągu.

Obchody z okazji Dni Działkowca Elbląg 2017 zorganizowano dzisiaj w Domu Działkowca przy ul. Chrobrego. Towarzyszyły im wystawy: koszy dożynkowych i wystawa ROD plonów z działek. Oprócz samych działkowców udział w obchodach wzięli parlamentarzyści, samorządowcy z Elbląga i okolicznych gmin. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia i wyróżnienia związkowe, nagrody dla zasłużonych działaczy. Był również czas na wystąpienia zaproszonych gości.

 Z okazji jubileuszu chciałabym życzyć państwu dużo radości, pomyślności, satysfakcji z tego, co robicie i podziękować za to. Cieszę się, że obecnie mamy kierunek do zdrowego stylu życia, do zdrowej żywności, którego przykładem jesteście wy, uprawiający swoje działki 

- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Okręg elbląski PDZ choć trudno w to uwierzyć jest jednym z mniejszych okręgów. Prowadzi 76 ogrodów działkowych, w których znajduje się 10 001 działek o łącznej powierzchni ponad 395 hektarów. Ogrody zlokalizowane są w Elblągu (56), Pasłęku, Braniewie, Ornecie, Tolkmicku, Fromborku, Młynarach, Pieniężnie, Rychlikach, Gronowie Elbląskim i Jagodnie. Związek wyliczył, że korzysta z nich około 40 tysięcy osób. 

Nie wszyscy z nich mieli dzisiaj powody do świętowania. Część z nich, podobnie jak wielu elblążan, dotknęła ostatnia powódź. Ich działki zostały zalane, a plony i dobytek zniszczone.

 Nie sposób nie wspomnieć o naszych problemach z ostatnich dni. Powódź dotknęła nasz region i miasto, a także 14 ogrodów działkowych. Doszło do zniszczenia mienia działkowców, którzy w większości nie mieli go ubezpieczonego, bo często nie jest ich stać na więcej niż opłatę działki, tego ich jedynego bogactwa. Jak wszyscy mieszkańcy liczymy na pomoc naszego stowarzyszenia i samorządów. Apelujemy do przedstawicieli władz, pomóżcie na miarę waszych możliwości. Wiemy, że pierwsze są potrzeby zalanych mieszkań i zakładów, ale potem może wato zająć się altanami, świetlicami, to też jest mienie mieszkańców. My, działkowcy w minionym wieku objęliśmy tereny w większości podmokłe, nieużytki, których nikt nie chciał. Zrobiliśmy z nich oazy zieleni, tętniące życiem, ale jak przychodzi kataklizm, jesteśmy bezradni. Za nasze składki, bez wsparcia władz, nie możemy wiele zrobić 

- mówił Zygmunt Wójcik.

- Wystąpiłem do wojewody o wypłacenie Elblągowi szkód, w kwocie około 14 mln zł, największe straty , prawie na 8,5 mln, odnotowaliśmy w Bażantarni, gdzie czerwony szlak praktycznie nie istnieje. Jesteśmy na etapie konstrukcji budżetu. Proszę o jak najszybsze zgłaszanie szkód w ogrodach działkowych. W miarę możliwości, będę do tego przekonywał również radę, wesprzemy was - dodał prezydent Wróblewski.


 

Fot. Ryszard Biel

 

 

Galeria / 120 lecie ogrodów działkowych ( zdjęć 88 )

Dodano: 2017-09-23 | Fot. Ryszard Biel

                                                                                 

 

 

 
Ogrody dają czystsze powietrze, radość, wytchnienie... działkowcy świętowali 120-lecie.

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106