03 lutego 2019

Rodzinne ogrodu działkowe na przestrzeni ostatnich lat przeszły sporą metamorfozę, począwszy od zmian poszczególnych działek poprzez wizerunek całych ogrodów aż po otoczenie włącznie. To ostatnie należy postrzegać w szerszym kontekście, także prawnym czy ustawodawczym. Nawiązując do działek należy dostrzec niezmiernie ważne i potrzebne programy kreowane przez Krajowy Zarząd czy Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, jak chociażby „Otwarty program rozwoju ROD”, czy „ROD na miarę XXI wieku”. Działkowcy dostrzegają konieczność wdrażania tego typu programów, jednakże, powiedzmy równorzędnie działki zmieniają się pod względem ich wykorzystywania. Co przez to należy rozumieć? Otóż coraz liczniej działkowcy obecnie powracają „do korzeni” ruchu ogrodnictwa działkowego, doceniając wartość własnoręcznie wychodowanych warzyw. Wszak nic tak nie cieszy jak możliwość obserwowania, podziwiania i degustowania własnych owoców i warzyw. Jako osoba posiadająca działkę już od dziesięcioleci, pragnę stwierdzić, że cieszy mnie ten powrót do podstaw, to że działki służą temu czemu są przeznaczone, że nie są to już poletka z jedynie wysianą trawą i wszechobecnymi thujami, które nie są ani ładne, ani pożyteczne.

Natomiast jeśli chodzi o otoczenie ogrodów, to pragnęłabym pochylić się nad problematyką przepisów i prawa szeroko rozumianego. Obecne czasy, to nie przestrzeń lat sześćdziesiątych czy osiemdziesiątych. Na zarządach rod spoczywają co raz to nowe zadania i obowiązki narzucane przez system prawny. Często słyszy się, że tak zwana „góra” czyli Krajowa Rada PZD narzuca i tworzy biurokrację. Nic bardziej mylnego! To system prawny naszego państwa jest powodem takiego stanu rzeczy! To wciąż nowe ustawy i rozporządzenia nakładające na nas działkowców kolejne formularze i papiery! Z tego też powodu zachodzi potrzeba wprowadzania rozwiązań informatycznych do ogrodów. Chwała Krajowemu Zarządowi i Krajowej Radzie PZD za stworzenie dedykowanego programu komputerowego DGCS PZD System. To wyśnione wręcz narzędzie, które było wyczekiwane przez wiele zarządów by móc opanować administrowanie ogrodem. Jest jeszcze coś bardzo ważnego, co funkcjonuje w PZD, to Ośrodki Finansowo-Księgowe, które są wyspecjalizowane w prowadzeniu księgowości według Zakładowego Planu Kont PZD. Do ośrodków tych przenoszą swoją księgowość kolejne ogrody, przekonując się, że wyłącznie w nich, a nie w biurach rachunkowych, zostaną należycie obsłużeni. Nie można w tym miejscu przemilczeć najnowszych obowiązków, które spłynęły na zarządy rod, a mianowicie rozliczania wyłącznie drogą elektroniczną przy użyciu certyfikowanego klucza wszelkich deklaracji do Urzędów Skarbowych czy ZUS. I właśnie tu po raz kolejny z pomocą przychodzą Ośrodki Finansowo-Księgowe PZD. Zarządy rod oddając dokumentację finansową do OFK mogą czuć się bezpieczne.

Osobiście jako długoletnia działkowiczka jak i prezes zarządu rod z niemałym już stażem wdzięczna jestem, że należymy jako ogród podobnie jak prawie pięć tysięcy innych do Polskiego Związku Działkowców. Przynależność do tak ogromnego stowarzyszenia ogrodowego gwarantuje bezpieczeństwo prawne oraz bytowe. Jest do kogo zwrócić się o pomoc i na kim polegać, by podał pomocną dłoń, chociażby w przygotowaniu dokumentów.

Trzymajmy się razem, a pokonamy wspólnie wszelkie przeciwności – co nie raz już udowodniliśmy.

 

Teresa Podlas-Kozłowska

ROD „Koło Kani” w Toruniu

 

 

Ogrodowe metamorfozy, czyli gdzie i jakie zachodzą zmiany

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106