23 września 2023

 

W wydaniu październikowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych jesiennych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Trawy ozdobne cieszą się w ogrodach niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego – te piękne rośliny to prostota, elegancja i dekoracyjność w jednym. Są dość łatwe w uprawie, więc warto je mieć na działce. Zachęcamy do przeczytania tematu numeru „Jesienne trawy”, w którym wskazujemy jak najlepiej wykorzystać ich urok na działce i cieszyć się z ich walorów dekoracyjnych przez długi czas.

 

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

  • Co się stało z warzywami? cz. 1 owocowe – Czasem w plonach ogórka, pomidora, papryki czy innych warzyw owocowych znajdujemy egzemplarze nietypowe niekształtne, zdeformowane, spękane. Niepokój nasz może wzrastać, gdy takich warzyw jest dużo. Wyjaśniamy jakie są przyczyny różnych nieprawidłowości i jak ograniczyć to zjawisko. 

 

  • Mrozimy warzywa – Warto różnymi sposobami przedłużyć okres wykorzystywania warzyw w kuchni z korzyścią dla naszego zdrowia i… kieszeni. Różne gatunki można w odpowiednich warunkach przechować przez pewien czas bez uszczerbku dla ich jakości na przykład je zamrażając. Mrożonki są łatwe w wykonaniu, tanie. Podpowiadamy, jak je odpowiednio przygotować, aby korzystać z nich jak najdłużej. 

 

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy artykuły:

  • 9 najsmaczniejszych śliwek – Śliwki doskonale smakują, zarówno te zrywane prosto z drzewa, jak i w postaci przetworów. Poza wysokimi walorami smakowymi oraz przydatnością do przetwórstwa mają też korzystny wpływ na zdrowie. Odmiany wybierane na działkę powinny mieć smaczne owoce i wykazywać się odpornością lub niewielką podatnością na choroby i szkodniki, aby można było ograniczyć chemiczną ochronę. Aby cieszyć się przez lata smakiem ulubionych śliwek prosto z drzewa, wybraliśmy najlepsze ich odmiany odpowiednie do uprawy amatorskiej. 

 

  • Pigwowiec – Ta egzotyczna roślina azjatycka jest krewnym jabłoni. Choć jest mało popularny, to ze względu na liczne właściwości prozdrowotne i niepowtarzalny smak owoców, warto się nim zainteresować. Wyjaśniamy, jak uprawiać ten ciekawy gatunek i wykorzystać w kuchni jego wartościowe owoce. 

 

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:

  • Rajskie jabłonie – Jabłonie ozdobne to cenny element ogrodu, który cieszy oko przez okrągły rok. Wiosną obsypane są kwiatami, późnym latem i jesienną zdobią je kolorowe rajskie jabłuszka. Pozostają one na drzewach przez całą zimę, stanowiąc kolorowy akcent oraz źródło pokarmu dla ptaków. Mają też zastosowanie we florystyce i w kuchni. Warto dowiedzieć się jakie mają wymagania uprawowe i posadzić chociaż jedno na działce. 

 

  • Zagraj przestrzenią – Można łatwo zmienić optycznie przestrzeń za małej lub zbyt dużej działki. Wystarczy poeksperymentować z przestrzenią. Istnieją też rozwiązania problemu zbyt wąskiej lub zbyt szerokiej działki. Prezentujemy architektoniczne rozwiązania. 

 

  • Pod wysokie drzewa – Pod drzewami panują warunki, które nie stwarzają idealnego stanowiska do wzrostu innych roślin. Brak wody, niedobór światła i zła jakość podłoża. Istnieje jednak grupa gatunków, które doskonale nadają się do posadzenia w tych miejscach, podnosząc ich atrakcyjność. Dlatego zamiast pozostawienia pustki w kompozycji, warto skorzystać z tych niezawodnych roślin, prezentujemy je w artykule. 

 

 

Od 20.09 w sprzedaży październikowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom! 

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106