21 lipca 2023

 

W wydaniu sierpniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

W sierpniu cieszymy się pełnią lata, pięknem kolorów kwitnącej przyrody. W tym wydaniu zachęcamy do uprawy rudbekii. Słoneczna rabata bez nich nie ma tyle uroku. Wszyscy kochamy te wspaniałe rośliny, są cenione z uwagi na ich naturalne piękno, uniwersalność oraz długie kwitnienie. Zachwycająca jest ich różnorodność. Zanim zabierzemy się za kupowanie roślin na działkę, warto więcej się dowiedzieć o ich potrzebach i możliwościach zastosowań w ogrodzie, a także o problemach w uprawie. Warto więc sięgając po temat numeru „Niezawodne rudbekie”.

 

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

  • ABC zbioru i przechowywania warzyw ciepłolubnych – W sierpniu przypada szczyt zbioru warzyw ciepłolubnych – zarówno tych z gruntu, jak i spod osłon. Dobre zagospodarowanie plonów wymaga czasem właściwego planowania zbioru, podjęcia decyzji jak i kiedy zbierać warzywa oraz w jaki sposób przechować je tuż po zbiorze, by jak najdłużej z nich korzystać. Podpowiadamy jak prawidłowo zaplanować zbiór i przechowywać te warzywa. 

 

  • Pojedynki warzyw cz. 6 Kapusta głowiasta kontra pekińska – Warto jeść różnorodnie, uwzględniając w diecie rozmaite warzywa. Wybór podobnych do siebie pod różnymi względami gatunków jest dość duży. Dobrze więc je porównać… Która kapusta jest dla nas lepsza głowiasta czy pekińska? Zwyciężczyni pojedynku może być tylko jedna. Warto się dowiedzieć, jak rozstrzygnie się ten bój. 

 

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy artykuły:

  • Zmieniamy trawniki na jagodniki – Choć trawnik ma niewątpliwe zalety, warto pomyśleć o zastąpieniu go bardziej użyteczną formą uprawy, np. jagodnikiem. Mimo że przedsięwzięcie to będzie wymagało nakładu pracy, to jednak już po 2 latach od posadzenia będziemy dysponowali własnym źródłem owoców. Podpowiadamy, jak to osiągnąć. 

 

  • Dlaczego warto posadzić jagodę kamczacką? – Jagoda kamczacka, staje się w ogrodach cenionym gatunkiem owocowym. Jej smaczne fioletowe owoce pojawiają się jako jedne z pierwszych w sezonie, są bardzo zdrowe. Dodatkowym atutem jest też możliwość ich różnorodnego wykorzystania. Warto wiedzieć jak uprawiać ten wartościowy gatunek i jak najlepiej wykorzystać owoce. 

 

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:

  • Kratka w modzie i nie tylko... – Najmodniejsza i pełna wdzięku jest szachownica kostkowata w charakterystyczną kratę, a także dostojna i pożądana – szachownica cesarska, nazywana też koroną cesarską. Są również inne oryginalne piękności. Sierpień to czas sadzenia szachownic. Poznajmy je! Wyjaśniamy jak je uprawiać, gdzie i jak posadzić? 

 

  • Zielone rzeźby – Z wielu roślin można tworzyć ciekawe formy rzeźbiarskie, dzięki czemu na naszej działce powstają nieraz prawdziwe dzieła sztuki. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt, warto poznać lepiej rośliny oraz techniki ich formowania. Wyjaśniamy, które rośliny nadają się do formowania zielonych rzeźb i jak je wykonać. 

 

  • Tarasowy anturaż – Latem na działce i w ogrodzie spędzamy bardzo dużo czasu. Lubimy nadawać ogrodowym salonom miły, przytulny charakter. W tym celu warto obrać jakiś konkretny styl i w nim urządzić wnętrze. Możemy zainspirować się jednym stylem lub połączyć różne. Podpowiadamy jakich użyć dekoracji, materiałów, dodatków, małej architektury oraz jakie rośliny zastosować. 

 

 

Od 20.07 w sprzedaży sierpniowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom!

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106