Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
Nie pal śmieci na działce! Dostaniesz mandat i możesz stracić działkę!

Gorący okres porządkowy panuje w ogrodach – grabimy, sprzątamy, zabezpieczamy rośliny na zimę. Niestety do Polskiego Związku Działkowców dociera coraz więcej informacji o paleniu odpadów przez działkowców. Kłęby dymu unoszą się nad miastami, a działkowcy zamiast dbać o środowisko przyczyniają się do powstawania smogu. Skarżą się na to okoliczni mieszkańcy, którzy wyrabiają sobie złe zdanie o działkowcach i Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Wielokrotnie w ogrodach interweniują też służby. Ostatnio w Olsztynie Straż Miejska w ciągu tygodnia wystawiła dziesięć mandatów w wysokości do 500 zł za spalanie śmieci na działkach.

 

Przypominamy, że NIE WOLNO SPALAĆ NA DZIAŁKACH ŻADNYCH ODPADÓW !!

Zakazuje tego nie tylko Regulamin ROD (§ 133 pkt 5), ale przede wszystkim prawo powszechnie obowiązujące – ustawa o odpadach, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. A nieprzestrzegający prawa działkowcy mogą także stracić swój ogródek. Działkowcom, którzy notorycznie palą liście i śmieci PZD może wypowiedzieć umowę.

Dlatego PZD apeluje – Działkowcy dbajcie o środowisko, o czyste powietrze! A także o dobrą opinię o was samych, ogrodach i Polskim Związku Działkowców. Społeczność lokalna powinna mieć o ogrodach dobre zdanie. Ogrody mają być przyjazne, otwarte a troska o środowisko powinna być priorytetem. Palenie śmieci i zanieczyszczanie dymem powietrza jest niezgodne z prawem i daje doskonałe podwaliny do szukania pretekstu na likwidację ogrodu, a nie jego rozwój. A przecież wszystkim zależy na tym, aby ROD istniały dalej i się rozwijały.

Ogrody jako zielone płuca pozwalają miastom na zdrowy oddech. Nie psujmy powietrza! Bo przecież sami też nim oddychamy!

E.Ch.

fot. www.pixabay.com

 

 

01 kwietnia 2020

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106