22 października 2024

W wydaniu listopadowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer.

Listopad to miesiąc, w którym działki i ogrody przygotowują się do zimy. My także, nasze zasoby się kurczą. Letni wypoczynek stał się już tylko wspomnieniem, a przed nami wizja kilku miesięcy szarości i zimna. Teraz trzeba zadbać bardziej o siebie. Warto też czerpać z mądrości natury i jesienią również skupić się na gromadzeniu energii na kolejny rok. Jak to zrobić wyjaśniamy w temacie miesiąca „Jesienne slow”. Warto przeczytać.

 

Wiele działek i ogrodów na terenie naszego kraju ucierpiało na skutek wrześniowej powodzi. Zalanie roślin spowodowało całkowitą utratę plonów, zniszczyło nasadzenia i wpłynęło destrukcyjnie na środowisko glebowe. Co zrobić, aby przywrócić ogród do dawnej świetności i jakie czynności należy wykonać jeszcze jesienią, wyjaśniamy w artykule „Powódź w ogródku”.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Ligustry – nie tylko na żywopłoty – Te cenne rośliny, głównie krzewy o ozdobnych liściach, stosowane są zazwyczaj w roli żywopłotów. Ligustry mają jednak wiele innych zalet, umożliwiających ich różnorodne wykorzystanie w ogrodzie. Podpowiadamy, jak je pielęgnować i wykorzystywać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

 

  • Magiczny listopadowy ogród – Kiedyś początek listopada był już praktycznie bezlistny i często pojawiał się śnieg, ostatnio miesiąc ten bardziej przypomina dawny październik. Działka teraz może być nadal piękna, tym bardziej że od kilku lat obserwuje się wydłużanie okresu wegetacji. Przedstawiamy przepis na atrakcyjną listopadową działkę. 

 

  • Stare, ale jare – Jesień obfituje nie tylko w marchew, buraki, cebulę oraz kapusty. Wśród warzyw sezonowych znajdziemy także niszowe, a równie wartościowe gatunki, jak cebula piętrowa, rzepa, skorzonera, salsefia, pasternak i brukiew. Warto już teraz dać im szansę, bo są bardzo zdrowe, urozmaicą jesienne dania, ich uprawa jest dość prosta, a nasiona i cebulki łatwo dostępne. 

 

  • Bogactwo groszków – Groch to łatwe w uprawie warzywo i zdrowe. Wiosną dobrze jest mieć na grządkach różne jego gatunki i odmiany. Warto zainteresować się też głąbigroszkiem. Prezentujemy najlepsze odmiany grochu polecane do uprawy amatorskiej i praktyczne rady jak uprawiać to wartościowe warzywo. 

 

  • Tworzenie altanki porośniętej winoroślą – W upalne letnie dni nie ma lepszego źródła cienia niż ten oferowany przez rośliny. Kiedy dodamy do tego smaczne deserowe owoce i duże liście, okazuje się, że winorośl jest wręcz stworzona do tego, by oplatać altany. Jednak bez odpowiedniego przygotowania i kilku wskazówek, idylliczna altana może przerodzić się w ogrodniczą katastrofę. Wyjaśniamy jak krok po kroku stworzyć atrakcyjną winoroślową altanę? 

 

  • 10 rad na zabezpieczenie roślin – Późna jesień to dobry czas na zabezpieczenie wrażliwych roślin przed mrozem. Zabieg ten jest ogromnie ważny, ponieważ może decydować o dalszym prawidłowym rozwoju nasadzeń. Wyjaśniamy w tym praktycznym artykule, o czym trzeba pamiętać zabezpieczając rośliny przed mrozem.

 

  • Hortensjowe dekoracje – Przy tworzeniu hortensjowych dekoracji odpowiedni wybór gatunków i odmian to podstawa sukcesu. Hortensje i ich bujne kwiatostany to prawdziwe gwiazdy naszych ogrodów latem i jesienią. Jak wprowadzić te piękne kwiaty pod dachy naszych domów? Podpowiadamy jak sprawić, by wspomnienie lata zostało z nami na dłużej.  

 

 

 

Listopadowy „Mój Ogródek” – od 21.10 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 620-97-77  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 620-97-77    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106