19 października 2022

 

 

W wydaniu listopadowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wszystkie ważne informacje o bieżących pracach ogrodniczych, wiele inspiracji oraz praktycznych porad. Aby nie przeoczyć istotnych zadań w tym terminie, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Mamy jesień i to niekoniecznie złotą. Nie oznacza to jednak jeszcze końca naszej przygody z ogrodem w tym roku. Teraz najważniejsze jest przygotowanie go do zimy. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po przedzimowych pracach. Zajrzyjcie do naszego tematu miesiąca „Plan na zimę” i sprawdźcie co jeszcze trzeba zrobić. 

W numerze czekają na Was ponadto:

Uprawy na parapecie cz. 1 kiełki i microgreens – Poza sezonem wegetacyjnym też możemy uprawiać warzywa i zioła. Sposobów na własne, różnorodne zieleniny jest kilka. Dla amatorów ogrodnictwa parapetowego jesień to doskonały czas uprawę kiełków i microgreens. Podpowiadamy jak je z sukcesem uprawiać. Wykorzystajmy zatem parapety do zapewnienia sobie wartości odżywczych jesienią i zimą. 

Miniazalie – Azalie należą do najpiękniejszych roślin, które zachwycają barwnymi kwiatami pokrywającymi bardzo szczelnie całe rośliny. Te długowieczne krzewy są też zróżnicowane pod względem wielkości. Szczególnie polecamy te miniaturowe, wyróżniające się wieloma możliwościami zastosowań. 

Owocowe pnącza cz. 1 cytryniec chiński – Różnorodność gatunkowa jest bardzo ważna, zatem dobrze mieć na swojej działce wiele gatunków roślin użytkowych. Jedną z nietuzinkowych pozycji jest cytryniec chiński. To interesujące pnącze o jadalnych owocach, które warto posadzić ze względu na ich walory prozdrowotne, jak i dekoracyjne. Krzewy o wijących się pędach na pergoli lub ogrodzeniu będą ciekawą ozdobą działki. Wyjaśniamy jak uprawiać ten gatunek, aby zabrać dużo owoców.

 

Sezon na jarmuż i brukselkę – Trwa zbiór warzyw kapustnych odpornych na niskie temperatury – jarmużu i brukselki. Na naszych stołach nie należą one do ulubieńców, a można z ich udziałem wyczarować zaskakująco pyszne i zdrowe dania. Przedstawiamy propozycje smacznych potraw, by oswoić te warzywa. 

Budujemy z europalet – Europalety są wytrzymałym i wdzięcznym konstrukcyjnie materiałem i doskonale się sprawdzą w roli m.in. mebli, jeśli chcemy wcielić w życie ideały ruchu zero waste – czyli zamiast kupować nowe, przetwarzamy to co mamy. Wyjaśniamy co ciekawego można z nich wyczarować i jak wykonać komplet wypoczynkowy 

Zdrowe chipsy – Chipsy są jedną z najbardziej ulubionych przekąsek, po które sięgamy. Przyjemnie chrupią, są pełne smaku i świetnie wpasowują się jako smaczny dodatek podczas spotkania ze znajomymi. Są też bardzo lubiane przez dzieci. Niestety, skład sklepowych chipsów najczęściej pozostawia wiele do życzenia. Proponujemy więc zdrową alternatywę, a wykorzystywać do tego celu możemy większość dostępnych teraz warzyw korzeniowych i owoców. 

Ogród „boheme” – Jeśli chcesz wprowadzić na swojej działce trochę świeżości, zastosuj elementy w stylu boho. Wprowadzisz w ten sposób do ogrodu luz inspirowany stylem życia artystycznej bohemy sprzed dekad. Tego typu aranżacje mają dużo lekkości. Wyjaśniamy, które rozwiązania i materiały najlepiej wybrać i jakie rośliny będą najlepsze. 

Listopadowy „Mój Ogródek” – od 19.10 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106