26 sierpnia 2019

Już po raz 4. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zorganizował 20 sierpnia 2019 r. konferencję naukowo-warsztatową „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”. W konferencji udział wzięli przedstawiciele nauki, ale również ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, domów pomocy społecznej, szpitali, osoby reprezentujące stowarzyszenia i fundacje. Wszystkich uczestników łączyło praktyczne wykorzystanie ogrodu, jako środka terapeutycznego.

Wstępem do zagadnień przedstawionych na konferencji było przedstawienie odbiorców hortiterapii ze względu na pokoleniowe różnice i postrzeganie świata.  Na konferencji przedstawiono praktyczne stosowanie leczenia ogrodem w szpitalach klinicznych i szkołach specjalnych. Pokazana została również realizacja ogrodu terapeutycznego przy szkole specjalnej w Poznaniu.

Pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawili wpływ roślin w mieszkaniu na życie człowieka oraz założenia ogrodu sensorycznego jako narzędzia hortiterapii. Z prezentowanych wykładów można było się dowiedzieć, jak wykorzystać rośliny uzyskane w ogrodzie, na łące czy w lesie w codziennej diecie, w kosmetykach domowego wyroby czy pracach artystycznych.

W sesji warsztatowej prowadzonej przez pracowników naukowych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i absolwentki studiów podyplomowych Hortiterapia można było praktycznie sprawdzić swoje umiejętności manualne w wykorzystaniu plonów z ogrodu oraz roślin dziko rosnących przy tworzeniu materiałów służących terapii ogrodem, bądź tworzenia wyrobów domowego użytku.

Po liczbie uczestników – prawie 140 osób z całej Polski, przybyłych na konferencję widać, że zainteresowanie hortiterapią jest duże, a osób zajmujących się tym tematem w rożnym aspekcie bardzo dużo. Fakt, że ogród jest lekarstwem widać również na przykładzie niesłabnącego zainteresowania ogrodami działkowymi i potrzebą posiadania kawałka ziemi i zieleni.

Magdalena Klessa-Kiec, główny specjalista ds. ogrodniczych, Polski Związek DziałkowcówOkręg w Poznaniu

Konferencja naukowo-warsztatowa „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 620-97-77  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 620-97-77    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106