Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
Jesienne nawożenie roślin

Jesień to czas na przygotowanie roślin na działce do przetrwania zimy. W tym okresie nie stosujemy preparatów zawierających azot i stymulujących przyrost masy zielonej. Od sierpnia do października zaczynamy podawać nawozy jesienne z wysoką zawartością potasu oraz fosforu. Związki te przyspieszają drewnienie pędów.

Badanie gleby – zanim podejmiemy decyzję o nawożeniu roślin, sprawdźmy czy i czego potrzebują uprawiane przez nas rośliny. W tym celu najlepiej pobrać próbkę gleby z działki i oddać ją do zbadania do najbliższej Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Kompost – działkowcy, zgodnie z przepisami zawartymi w Regulaminie ROD, mają obowiązek postawienia na terenie działki kompostownika i wrzucania do niego resztek roślinnych, które powstają podczas pielęgnacji roślin i trawnika. Jesień to najlepszy czas, by wykorzystać gotowy nawóz. Kompost to bezpieczna i najtańsza forma nawozu; na działce zawsze jest pod ręką. Zawiera dużo składników mineralnych i cenną próchnicę. Najlepiej przekopać go z ziemią lub wykorzystać do ściółkowania rabat przed nadejściem mrozów.

Obornik  – to naturalny nawóz, który można stosować na działce co kilka lat. Zawsze należy przekopać go z podłożem. Nadaje się do zasilania roślin sadowniczych i ozdobnych. Ze względu na przykry zapach, jaki wydziela, działkowcy coraz chętniej sięgają po obornik granulowany. Preparat ten można stosować przez cały sezon wegetacyjny, aż do końca listopada, jest łatwiejszy w użyciu niż obornik tradycyjny i lżejszy (trzeba jednak pamiętać, by zawsze stosować go zgodnie z instrukcją producenta znajdującą się na opakowaniu).

Nawozy mineralne – należy stosować bardzo ostrożnie, gdyż istnieje ryzyko przenawożenia. W sprzedaży znajdziemy nawozy jesienne uniwersalne i o przedłużonym działaniu lub przeznaczone do odpowiednich grup roślin, np. do trawnika, gatunków zimozielonych, iglastych i ozdobnych. Taki preparat stosujemy zgodnie z instrukcją producenta znajdującą się na opakowaniu, aby nie zaszkodzić swoim uprawom. Po przemieszaniu nawozu z podłożem, nawiezioną roślinę zawsze podlewamy. 

Wapnowanie – przeprowadza się, gdy badanie gleby (np. za pomocą kwasomierza) wykaże zbyt mocne zakwaszenie podłoża, nie sprzyjające uprawianym na działce roślinom. Jeżeli jednak mamy zamiar sadzić gatunki kwasolubne (np. borówki, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, pierisy, karłowe odmiany sosen lub jałowce) wapnowanie nie będzie potrzebne.

Środki ostrożności – przy nawożeniu roślin zawsze używajmy ochronnej odzieży (rękawiczek, okularów). Nawozów nie stosujemy w czasie wiatru i deszczu, gdy gleba jest mokra lub zamrożona.

 

MW

 

 

26 września 2017

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106