Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

Działkowcy walczą o swoje prawa

Jasnofioletowy i szerokolistny

- Dzwonek szerokolistny jest rośliną wieloletnią (byliną), hemikryptofitem. Tworzy łodygę o wysokości 50–100 (150) cm, wzniesioną, tępo kanciastą, w dolnej części miękko owłosioną. Liście o podługowato-jajowatej blaszce i zaokrąglonej lub klinowatej nasadzie, odziomkowe – tak dzisiejszego bohatera Opowieści z lasu opisuje Encyklopedia Warmii i Mazur. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się o tej pięknej roślinie?

Dzwonek szerokolistny ma "ogonki krótkie, oskrzydlone, miękko owłosione i wyraźnie karbowane lub piłkowane. Przysadki nieznacznie zmniejszające się ku górze". Ma też dużą, jasnofioletową koronę. To w kwestii na wyglądu dzwonka.

Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Spotkamy ją w Azji i w Europie, w Polsce szczególnie na zachodzie i północy. Lubi liściaste lasy, zobaczymy go często nad potokami.

- Roślina rośnie doskonale na żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach – podaje Encyklopedia Warmii i Mazur. Dzwonek szerokolistny ceni sobie miejsca słoneczne i półcieniste. Jest objęty ścisłą ochroną.

Portal medianauka.pl wskazuje, że dzwonek szerokolistny występuje w trzech odmianach.

- alba - odmiana o białych kwiatach,

- brantwood - odmiana niższa, o purpurowych kwiatach,

- macrantha - odmiana o licznych i dużych kwiatach.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, "do rodzaju dzwonków oficjalnie zalicza się dziś ponad 500 gatunków rozprzestrzenionych szeroko na obszarze północnej półkuli, od Basenu Morza Śródziemnego po Afrykę i Kaukaz. Najmniejsze odmiany alpejskie sięgają zaledwie 5 cm; najwyższe wznoszą się dumnie nawet na 2 metry ponad ziemią". Dzwonki mogą być jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie, najczęściej mają kolor biały, różowy lub fioletowy. W Polsce znajdziemy aż 19 gatunków dzwonków.

- Powoli kończy się czas, kiedy dzwonki kwitną, stąd nawet niewprawne oko dojrzy te piękne rośliny w czasie wyprawy do lasu - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Dzwonek szerokolistny, jak już wspomnieliśmy, to hemikryptofit. Hemikryptofity to, jak podaje ekologia.pl, "rośliny o pączkach odnowieniowych znajdujących się na powierzchni gleby lub tuż pod jej powierzchnią, które chronione są przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi (susza, mróz) przez ściółkę lub obumarłe resztki tych roślin".

 

 

25 lipca 2021