W dniu 6 listopada 2024 r. odbyło się XXVII posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD – Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu uczestniczyło także sześciu członków Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD z Przewodniczącą Marią Fojt, prezesi Okręgów niebędący członkami Krajowej Rady PZD oraz sekretarz jednego z Okręgów.
Było to posiedzenie szczególne, bo ostatnie w bieżącej kadencji, która jak podkreślił na wstępie Prezes Związku była bardzo bogata w wydarzenia i bardzo trudna. Związek stawał przed różnymi zagadnieniami, podejmował tematy nieujęte w programie działania, ale co najważniejsze intensywną pracą i wspólnym wysiłkiem działaczy i działkowców z wszystkimi tymi problemami sobie poradził.
Tematyka posiedzenia w przeważającej mierze dotyczyła V Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. Bogaty porządek obrad został rozszerzony dodatkowo o punkt dotyczący stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka KR PZD na skutek złożonej rezygnacji. W pierwszej kolejności omówiony został stopień przygotowań do Zjazdu. Kierownik Wydziału Organizacyjnego pani Zofia Rut-Skórzyńska poinformowała o kwestiach organizacyjnych. Prezes Związku podkreślił dużą rolę konferencji przedzjazdowych, zorganizowanych w Warszawie (7.11 i 20.11), Poznaniu (19.11), Katowicach (13.11) i Wrocławiu (14.11). Od ich przebiegu, frekwencji, będzie zależało przygotowanie delegatów, a w konsekwencji sprawny przebieg Zjazdu i wypełnienie przez niego statutowych obowiązków.
Kolejnym z omawianych tematów był projekt Programu Działania PZD na nową kadencję 2024-2028. Liczący blisko 40 zagadnień i tematów program oraz jego założenia przedstawił Prezes Eugeniusz Kondracki. Wszystkie zagadnienia, wśród których znalazły się m.in. sprawy ochrony ROD w procesie planowania przestrzennego, wdrażanie nowych rozwiązań statutu PZD, inwestycje ROD, współpraca z samorządami lokalnymi, transformacja cyfrowa PZD, czy realizacja Programu Oświatowego PZD są niezwykle istotne i priorytetowe. Tym niemniej z pewnością, na co zwrócił uwagę Prezes Związku, tak jak to miało miejsce w poprzednich kadencjach, pojawią się problemy i zagadnienia, z którymi się trzeba będzie mierzyć i na które trzeba będzie na bieżąco reagować.
Po przedstawieniu przez Prezesa PZD projektów jedenastu stanowisk Krajowego Zjazdu PZD, które odnoszą się do Programu Działania PZD, Krajowa Rada zajęła się omówieniem projektu Regulaminu obrad XV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. Pan Marcin Juszczel z biura jednostki Krajowej PZD przedstawił propozycje zapisów mające na celu zachowanie porządku i zagwarantowanie sprawnego przebiegu Zjazdu. Po dyskusji, w której głos zabrali Jerzy Adamski (Okręg Łódzki), Robert Klimaszewski (Okręg w Poznaniu) i Janusz Moszkowski (Okręg we Wrocławiu) Prezes PZD skierował projekt uchwały do Komisji Uchwał i Wniosków.
Następnie Prezes Eugeniusz Kondracki przedstawił zagadnienia opracowane w projekcie suplementu do sprawozdania z działalności Krajowej Rady i Krajowego Zarządu PZD za kadencję 2019-2024; podkreślił, że bez tego suplementu obejmującego okres od 1 lipca 2024 do 31 października 2024 r. sprawozdanie za kadencję byłoby niepełne, ponieważ w tym czasie organy krajowe pracowały niezwykle intensywnie podejmując liczne decyzje również dotyczące losowej sytuacji, jaką była wrześniowa powódź na południu Polski, która dotknęła tamtejsze rodzinne ogrody działkowe.
Istotnym punktem porządku obrad był projekt Statutu PZD. Mec Tomasz Terlecki Zastępca Dyrektora Biura Prawnego PZD przedstawił propozycje zmian opracowane przez Komisję ds. Nowelizacji Statutu PZD oraz zaakceptowane przez Krajowy Zarząd PZD. Roman Filipiak (Kalisz) odniósł się do kwestii zmniejszenia składów liczbowych organów ROD oraz wykreślenia możliwości odpracowywania przez działkowców niezapłaconych zobowiązań z tytułu opłat ogrodowych. Prezes Związku zwrócił uwagę, że propozycje zmian w Statucie wynikają z powszechnych oczekiwań większości Okręgów, zapisy nie mające powszechnego zastosowania zostały zgodnie z oczekiwaniami usunięte z nowelizowanego dokumentu. Temat nowelizacji Statutu PZD został ujęty w porządku konferencji przedzjazdowych z delegatami na Zjazd.
Ostatnim z merytorycznych tematów, którym zajmowała się Krajowa Rada PZD było określenie roli i znaczenia Domu Działkowca w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim. Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami pani Mariola Kobylińska przypomniała o długim procesie budowy tego domu, zwracając uwagę, że zakończenie inwestycji możliwe było tylko dzięki przejęciu na siebie przez Krajowy Zarząd PZD obowiązku jej dokończenia i sfinansowania. Z uwagi symboliczne znaczenie tego domu działkowca dla polskiego ruchu ogrodnictwa działkowego i Polskiego Związku Działkowców Krajowa Rada PZD uznała za konieczne, aby ten fakt udokumentować specjalną tablicą, która umieszczona zostanie w centralnym miejscu budynku.
Po przedstawieniu wszystkich zaplanowanych w porządku obrad tematów przystąpiono do głosowania nad uchwałami, nad którymi czuwała Komisja Uchwał i Wniosków pod przewodnictwem I Wiceprezesa PZD Tadeusza Jarzębaka.
Krajowa Rada jednomyślnie udzieliła absolutorium Krajowemu Zarządowi PZD. Jednomyślnie przyjęła projekty dokumentów, które zostaną przedłożone XV Krajowemu Zjazdowi PZD: Program Polskiego Związku Działkowców na kadencję 2024-2025, 11 stanowisk XV Krajowego Zjazdu Delegatów PZD, suplement do sprawozdania z działalności KR i KZ PZD za kadencję 2019-2024, Statut PZD. Krajowa Rada również jednomyślnie podjęła uchwałę w sprawie roli i znaczenia Domu Działkowca w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim, wybudowanego ze środków Krajowej Rady PZD przy współudziale działkowców oraz uchwałę w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka KR PZD.
Na zakończenie I Wiceprezes PZD Tadeusz Jarzębak w imieniu całej Krajowej Rady PZD złożył na ręce Prezesa Eugeniusza Kondrackiego słowa uznania i podziękowania za dobre prowadzenie Związku w kończącej się, owocnej 5-letniej kadencji.
Kończąc pracę społeczną w organach pani Krystyna Mazurek (Mazowiecki) podziękowała Krajowemu Zarządowi i wszystkim, którzy służyli jej dobrym słowem i pomocą.
Z okazji mijającej kadencji Prezes Związku osobiście wręczył członkom Krajowej Rady i Krajowej Komisji Rewizyjnej dyplomy uznania, kierując słowa podziękowania za aktywność i dobrą pracę, za rozumienie interesów Związku, podkreślając jedności środowiska, dzięki któremu ogrody będą istniały, pomimo różnych przeciwności i zakusów.
MP
Polski Związek Działkowców
Stowarzyszenie Ogrodowe
Okręg w Elblągu