27 lipca 2017

Podlewanie jest jedną z kompleksowych czynności, która wchodzi w zakres prac każdego działkowca. Radzimy, jak, gdzie i kiedy podlewać, by rośliny dobrze rosły.

Należy pamiętać, że:

• Wszystkie rośliny lubią wodę i podlewanie o stałej porze.

• Umiejętne podlewanie podnosi bonitację środowiska czyli zdolność produkcyjną, wpływa pozytywnie na kondycję i stan fizjologiczny roślin a to z kolei przekłada się na zdrowotność, wzrost, kwitnienie, owocowanie i plony.

• Racjonalne podlewanie to podlewanie niezbyt częste - przeciętnie 2-4 razy w tygodniu ale obfitą ilością wody. Zbyt ubogie podlewanie, szczególnie po dniu upalnym, daje chwilową „ulgę” spragnionym roślinom. Taki sposób podlewania  można jedynie porównać do zjawiska „rosy”.

• Intensywność podlewania zależy także od wymagań glebowych, jej struktury oraz roślin. Rośliny rosnące na glebach piaszczystych (bez podłoża próchnicznego) wymagają częstszego podlewania z uwagi na szybkie przemieszczanie się wody w głąb profilu glebowego oraz parowanie. 

• Zanim podlewanie wpiszemy do naszego stałego cyklu czynności, musimy poznać możliwości i właściwości gleby oraz etapy rozwoju biologicznego naszych roślin. W różnym okresie wzrostu może być (i zazwyczaj jest) różne zapotrzebowanie roślin na wodę.

Kiedy i jak oraz w jaki sposób najlepiej podlewać?

• Przed zachodem słońca – rośliny wówczas są najbardziej spragnione wody. Podlewamy wtedy bardzo obficie. Pamiętajmy, że rośliny nie lubią silnego polewania bezpośrednio wodą liści i  kwiatów – nawet wieczorem, szczególnie  te pokryte kutnerem.

• Wczesnym rankiem - również dobra pora pod warunkiem, że zrobimy to przed wschodem słońca.

• Dobry efekt podlewania to ziemia przesiąknięta na głębokość od 5cm (dla roślin o wiązkowym systemie korzeniowym) do 10-15 cm dla gatunków                       z palowym systemem korzeniowym.

• W okresie bardzo wysokich temperatur w dzień i równie dużych w nocy, dobrze jest wykonać podlewanie rano i wieczorem. W tym roku nie ma takiej potrzeby.

• Rośliny zaliczane do grupy tzw. iglaków wymagają całorocznego podlewania - szczególnie w okresie wczesnej wiosny (marzec, kwiecień)

• Niesystematyczne podlewanie roślin może być przyczyną nękającego ich „długotrwałego stresu”.

• Najlepszą metodą podlewania jest podlewanie kropelkowe, a najlepszą wodą tzw. „ deszczówka” czyli woda miękka, w której doskonale rozpuszczają się wszystkie związki i składniki potrzebne do rozwoju roślin.

• Jeśli musimy podlewać rośliny przy pomocy węża ogrodowego to pamiętajmy, że rośliny a szczególnie kwiaty lubią łagodny sposób podlewania tzn. niezbyt silnym strumieniem.

• Wieczorem w miejscach narażonych na duże zapylenie, zakurzenie tj. przy drogach, ciągach komunikacyjnych możemy i powinniśmy rośliny podlać metodą „zraszania” w celu  „spłukania” naleciałości i związków toksycznych z liści i kwiatów.

• Pamiętajmy o spulchnianiu gleby.

Rośliny warzywne, które lubią:

a) częste podlewanie:

• kapustne, truskawki, sałata, pomidory, papryka i wszystkie inne – u których występuje zjawisko dużej transpiracji.

b) umiarkowane podlewanie i są wytrzymałe na suszę:

• bulwy, cebulowe, marchew, buraki

Negatywne skutki podlewania, czyli kiedy nie powinno się podlewać roślin

Zapamiętaj, że kiedy podejmiemy decyzję o podlaniu roślin na naszej działce w okresie intensywnego słońca, narażamy rośliny na poparzenie, wywołanie szoku oraz  stwarzamy (poprzez utrzymującą się długo wilgoć) dodatkowe warunki do rozwoju chorób grzybowych i bakteryjnych szczególnie jeśli rośliny rosną w silnym zwarciu. 

Kolejnym problemem, który występuje podczas podlewania roślin w dzień upalny i słoneczny jest ograniczenie pobieranie wody. Dlaczego? Dlatego, że rośliny nie są zainteresowane pobieraniem wody a bardziej jej oszczędzaniem. Ustaje do minimum zjawisko transpiracji. Można zatem zdecydowanie powiedzieć, że podlewanie w środku dnia jest marnotrawieniem wody.

Zapamiętaj, że Polska nie należy w Europie do krajów zasobnych w wody powierzchniowe i podziemne z uwagi na większy odpływ aniżeli przypływ tych wód. Dlatego sposób podlewania i czas muszą być przez nas dobrze przemyślane. Żeby wiedzieć co czują rośliny jeśli je podlewamy np. w południe, proponuję prosty eksperyment. Będąc na działce wystawmy swoje ciało na działanie słońca, a następnie strumieniem wody polejmy je. Zobaczymy czy to przyniesie nam radość, ulgę a może… szok. 

Zapamiętaj, że my ludzie, jesteśmy jednym z elementów przyrody – najważniejszym. To  prawda… ale i rozumnym, zdolnym do dokonywania właściwego wyboru.  

 

Mgr inż. Jarosław Wołodkiewicz

Okręg Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie

 

 Powrót

Losowe zdjęcie z Galerii

_DSC0443.jpg

Twoja działka
czeka na Ciebie

 

 

 

Gdzie woda tam życie

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106