26 czerwca 2020

Przymus zachowywania dystansu społecznego był trudny do wytrzymania dla mieszkańców miast. Wybawieniem w tej sytuacji okazały się dla wielu ogródki działkowe. - Wpadliśmy wraz z moim partnerem na pomysł kupna ogródka wypoczynkowego w pobliżu naszego mieszkania - mówi Katarzyna Pawlak z warszawskiego Mokotowa. Jak twierdzi, nabytek stał się ostoją spokoju i wytchnienia w czasie kwarantanny. Obecnie zakup jakiegokolwiek ogródka działkowego graniczy z cudem.

-Przez pandemię popyt wzrósł kilkukrotnie. Każda oferta sprzedaży, nawet na najmniejszy i zapuszczony ogródek, znika w kilka godzin - dodaje Katarzyna Pawlak.

Słowa te potwierdza Maciej Aleksandrowicz, główny specjalista do spraw ogrodniczych w biurze Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Działkowców. - Od początku epidemii notujemy ogromny wzrost zainteresowania działkami. Dziennie mamy kilkanaście zapytań i z tego, co wiem od kolegów z pozostałych 25 okręgów, podobnie jest w całej Polsce - mówi Aleksandrowicz.

Jak twierdzi, za zagospodarowaną działkę z ładnym budynkiem trzeba obecnie zapłacić nawet ponad 100 tys. zł, przy czym nie są to działki duże, bo maksymalna ich wielkość to 500 m2. Jeszcze w ubiegłym roku trudno było znaleźć chętnego na średniej wielkości działki, liczące ok. 300 m2. Wtedy wyceniano je na ok. 5 tys. zł. Obecnie nawet zaniedbane ogródki tej wielkości sprzedają się za 30 tys. zł i więcej. - Wszystko, co się pojawia na sprzedaż, znajduje nabywcę tego samego dnia, czasami ogłoszenia są nieaktualne nawet po kilku godzinach - dodaje Aleksandrowicz.

Jego zdaniem taka popularność ogrodów działkowych, szczególnie wśród młodych rodzin z dziećmi, wynika z tego, że w okresie epidemii ogródki stały się oazą spokoju i bezpieczeństwa, gdzie na łonie natury można spędzać całe dnie, nawet pracując zdalnie, bo z dostępem do internetu w mieście nie ma problemów. Jak zapewnia, obecnie prawie połowa ogródków w warszawskim okręgu PZD należy do młodych rodzin, które przejęły działki po rodzicach lub odkupiły je od właścicieli w podeszłym wieku.

źródło: Gazeta Bankowa

 

 

Działkowy renesans (Z artykułu z Gazety Bankowej pt. „Pandemia wyludnia miasta” 25.06.2020 r. Autor Maciej Kamiński)

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106