29 stycznia 2024

 

Posłowie zadeklarowali zorganizowanie pomocy dla kilkudziesięciu tysięcy działkowców, którzy mają na terenie swoich ogródków ręczne ujęcia wody, tzw. abisynki. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami są one nielegalne i za ich użytkowanie grożą duże kary. Polski Związek Działkowców zwrócił się do posłów z apelem o zmianę przepisów. Jaką dostali odpowiedź z Sejmu?

 

Działkowcy z poważnym problemem. Mogą im grozić surowe kary, a nawet areszt

Według ustawy o prawie wodnym, w pełni legalne jest pobieranie wody ze studni wyłącznie, gdy jest się właścicielem gruntu. Jeśli działka jest dzierżawiona, to każda osoba chcąca korzystać z tamtejszych wód gruntowych, musi otrzymać specjalne pozwolenie wodnoprawne. W przypadku braku zgody korzystanie z wody jest uznawane za nielegalne, a to z kolei jest karalne.

Użytkownicy działek w ogrodach działkowych — a w całym kraju jest ich prawie milion — nie są ich właścicielami. Muszą więc mieć pozwolenie wodno-prawne, by móc korzystać ze studni zwanych abisynkami.

 

Za korzystanie z nielegalnych ujęć wody grozi kara grzywny do pięciu tysięcy złotych, a nawet areszt. Liczbę takich nielegalnych ujęć na działkach szacuje się nawet na kilkadziesiąt tysięcy.

 

Działkowcy zwrócili się z apelem do posłów o zmianę przepisów

Portalsamorzadowy.pl informował, że przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców (PZD) dopatrzyli się przypadków, w których urzędnicy szukali na terenie ogrodów działkowych tzw. abisynek. Jak donosi portal, do tej pory nikt nie został jeszcze ukarany, jednak zdaniem prawników związku może to się zacząć przydarzyć.

Polski Związek Działkowców zaapelował do posłów o zmianę przepisów. Związkowcy dopominają się, aby użytkownicy ogrodów działkowych, mający na nich ujęcia wody, nie musieli występować o pozwolenie wodno-prawne na użytkowanie ich.

 
 
 

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych mieli zagwarantować, że wystąpią o taką zmianę do Ministerstwa Infrastruktury.

 

Działkowcy w poważnych tarapatach. Mogą im grozić grzywny, a nawet areszt

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106