Każdy z nas odczuł z pewnością zmiany zachodzące w naszym otoczeniu związane z klimatem. Tegoroczna bezśnieżna zima była najcieplejszą zimą w minionym dziesięcioleciu. W wielu rodzinnych ogrodach działkowych w Okręgu Sudeckim PZD występowały przypadki ograniczenia dostawy wody z sieci wodociągowej.
Podobnie będzie w tym roku. Jednym z proponowanych rozwiązań, szczególnie polecanym dla nowych działkowców, którzy co dopiero planują nasadzenia na działkach będzie nasadzenie drzew, krzewów lub bylin odpornych na suszę.
Na co powinnyśmy szczególnie zwrócić uwagę ?
Polecane gatunki roślin odpornych na suszę
Z traw dobre będą przede wszystkim miskanty chińskie, śmiałek darniowy, kostrzewy oraz turzyce.
Z bylin sukulenty: rojniki rozchodniki, jeżówki, rudbekie, liatrę kłosową, perowskię, szałwię omszoną, czyściec wełnisty, goździki, maki, lawendę, wilczomlecze, krwawniki, zawciągi, nawłocie ostrogowce, werbenę patagońską, jukki, żeleźniaki.
Z dwuletnich naparstnice i dziewanny oraz malwy. Do krzewów z tej grupy możemy zaliczyć budleję, jaśminowce, pęcherznice, perukowce i berberysy.
Z drzew i krzewów owocowych: aronia śliwolistna „Nero”, jarząb „Rose Queen”, jagoda kamczacka „Wojtek”, grusza piłkowana, leszczyna wielkoowocowa „Syrena”, dereń jadalny, bez czarny „Sampo”, irga (Cotoneaster subacutus), pigwowiec katajski, róża pomarszczona „Handavem”.
Działka obsadzona roślinami ozdobnymi i owocowymi wskazanymi w artykule, odpornymi na suszę będzie samowystarczalna i zadziwi nas swoją żywotnością i bujnością nawet jeśli przez jakiś czas nie będzie opadów deszczu.
Warto również zapoznać się z zaleceniami Krajowego Zarządu PZD dla wszystkich działkowców >>
Sabina Przepiórska – Instruktor ds. ogrodniczych
PZD – Okręg Sudecki
Polski Związek Działkowców
Stowarzyszenie Ogrodowe
Okręg w Elblągu