27 listopada 2017

Większość działkowców spędza czas na działce od wiosny do jesieni uprawiając i pielęgnując rośliny. Ci, którzy odwiedzają działki również w okresie zimowym, chętnie dokarmiają ptaki. Kiedy i jak to robić, żeby nie zaszkodzić ptakom?

Dokarmianie rozpoczynamy najwcześniej w październiku lub listopadzie (ale tylko wtedy, gdy pogoda uniemożliwia zwierzętom znalezienie pokarmu – występuje pokrywa śnieżna, silny mróz, marznący deszcz), a kończymy zwykle pod koniec marca. Jeśli zaczniemy wysypywać pokarm dla ptaków jesienią zbyt wcześnie, wówczas możemy spowodować zaburzenie ich instynktu wędrownego. Karmienie ptaków wiosną, latem i jesienią, co praktykują niektórzy działkowcy, jest dla zwierząt bardzo szkodliwe (powoduje zaniechanie poszukiwania przez ptaki naturalnego pożywienia). Pamiętajmy też, że jeśli już zdecydujemy się dokarmiać zwierzęta, trzeba to robić regularnie, przez całą zimę.

 

Co można podawać ptakom?

Ptaki mają rozmaite wymagania w stosunku do pokarmu. Najprostszym rozwiązaniem jest wsypywanie do zawieszonego na drzewie lub umocowanego na solidnym paliku karmnika gotowych mieszanek dla ptaków dostępnych w sklepach zoologicznych. Możemy oczywiście przygotować własną mieszankę składającą się z: pszenicy, prosa, słonecznika (łuskanego lub niełuskanego), owsa, konopii, płatków owsianych, orzechów, drobnej kaszy.

W sprzedaży od kilku lat dostępne są też kule do karmienia ptaków (nasiona oraz orzechy zatopione w tłuszczu). Zawieszamy je przy karmniku lub bezpośrednio na gałęzi drzewa (tak, by nie dostały się do nich koty i inne drapieżniki). Słoninę (nie soloną) można zawieszać na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie – po tym czasie należy ją usunąć i wymienić na nową.

Warto wiedzieć, że ptaki chętnie przylatują również do owoców dojrzewających na drzewach i krzewach rosnących w ogrodach działkowych. Przysmakiem dla skrzydlatych gości będą owoce jarzębiny (jarząb pospolity), berberysu, jałowca, ognika szkarłatnego, irgi, kaliny, ligustru pospolitego, czarnego bzu, głogu, leszczyny, winobluszczu pięciolistkowego i bluszczu pospolitego.

 

Co szkodzi ptakom:

  • sól (znajdująca się np. w solonych orzeszkach, słoninie, pieczywie)
  • spleśniały chleb i namoczone, zamarznięte pieczywo
  • kasza pęczak i inne pęczniejące w przewodzie pokarmowym ptaków ziarna oraz kasze
  • duża ilość pieczywa

 

Do karmnika nie wsypujemy pokarmu na zapas – tylko porcję na 1 dzień. Należy również oczyszczać go regularnie z ptasich odchodów.

 

 

mgr. inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych KR PZD

Fot. Pixabay

 

 

Dokarmianie ptaków na działce

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106