23 czerwca 2023

 

 

Nie przegapcie najnowszego – lipcowego numeru „działkowca”, który właśnie pojawił się w sprzedaży! W tym największym piśmie ogrodniczym na rynku, znajdziecie bogactwo rzetelnej wiedzy i wiele praktycznych porad. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury, będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów, w sam raz na rozpoczynający się wakacyjny sezon!

 

● Z najnowszych badań wynika, że liczebność latających owadów zmniejszyła się w Europie w ciągu ostatnich 30 lat o 75%! Co by się stało, gdyby ich zabrakło? Uświadamiamy, jakie mogą być konsekwencje takich zmian – m.in. drastyczny spadek plonów roślin oraz zmniejszenie się bioróżnorodności roślinnej i zwierzęcej. Informujemy, jakie są przyczyny takiego spadku (m.in. nadmierne stosowanie pestycydów i postępująca urbanizacja). Doradzamy też jakie mogą być sposoby przeciwstawiania się dalszemu spadkowi liczebności zapylaczy oraz jak działkowcy mogą przyczynić się do uratowania tych cennych owadów!

 

 

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w PZD. W tym numerze: „Stosowanie decyzji walnego zebrania ROD do wszystkich działkowców”, „Wynajmowanie altan w okresie turystycznym przez działkowców”, „Zwierzęta na działce w ROD”.

 

 

● Zioła mogą być z powodzeniem sadzone na rabatach ozdobnych, gdzie towarzyszą kwitnącym bylinom lub roślinom jednorocznym. Propagujemy tą bardzo pożyteczną modę, która przekonuje, że kwiaty i zioła nie muszą rosnąć osobno. Tym bardziej, że wiele typowych roślin ozdobnych jest jadalnych, a dużo ziół – ozdobnych. Doradzamy, jak umiejętnie łączyć te grupy roślin, aby stworzyć rabaty, które będą zarówno atrakcyjne, jak i użytkowe!

 

 

 

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze: „Zbieramy deszczówkę”, „Oświata w PZD – narada dyrektorów biur okręgów PZD”, „Inwestycje ekologiczne w ROD”, „»Likwidacja« użytkowania wieczystego nie dotyczy ROD”.

 

 

● Poszukując informacji na dowolny temat ogrodniczy, najłatwiej jest zanurzyć się w internecie. Czy jednak taka wiedza jest zawsze sprawdzona i rzetelna? Podkreślamy znaczenie renomowanych, drukowanych czasopism ogrodniczych, które są źródłem wiedzy pochodzącej od sprawdzonych, specjalnie dobieranych autorów, z doświadczeniem i praktyką w naszych realiach przyrodniczych.

 

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – najgroźniejsze choroby pomidora i ogórka.

● Basen na działce – kodeks dobrych praktyk.

● Relacja z Chelsea Flower Show 2023.

● Budujemy ogrodowe ścieżki.

● Kalendarz prac pasiecznych w lipcu.

● Przedstawiamy relacje z działek i ogrodów.

● Polecamy pyszne i oryginalne przepisy z ziół!

 

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji, ochronie roślin, ekologii oraz wiele innych interesujących tematów!

 

 

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

Czytajcie „działkowca”!

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106