21 listopada 2021

W sprzedaży jest już grudniowy numer miesięcznika „działkowiec” – niezbędna lektura dla wszystkich miłośników działek. W tym największym piśmie ogrodniczym na rynku, znajdziecie m.in. wspaniałe świąteczne inspiracje i wiele innych aktualnych tematów przystających do specyfiki ogrodów działkowych! To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” – w atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy!

 

● Pnącza to wyjątkowo cenne rośliny, cechujące się m.in. intensywnym wzrostem, szybkim efektem ozdobnym, atrakcyjnym ulistnieniem, kwiatami i owocami. Zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie dają w krótkim czasie dużą masę zieleni. Warto je mieć w ogródku! Przedstawiamy liczne możliwości zastosowań pnączy, polecamy ich najcenniejsze gatunki, a także doradzamy jak je pielęgnować i zapewnić optymalne warunki rozwoju.

 

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy na pytania: „Jakie są konsekwencje braku uiszczenia opłat ogrodowych w terminie?”, „W jakich sytuacjach może zostać zablokowana dostawa prądu do działki w ROD?”, „Czy działkowiec musi partycypować w kosztach budowy/remontu infrastruktury ogrodowej, z której nie chce korzystać?”.

 

 

● Jakość powietrza w mieszkaniu ma ogromne znaczenie. Duża ilość pyłów i szkodliwych substancji we wdychanym powietrzu może wywoływać podrażnienia i prowadzić do chorób. Na ratunek mogą przyjść rośliny doniczkowe filtrujące powietrze. Wyjaśniamy jakie rodzaje zanieczyszczeń w powietrzu są szczególnie groźne i z jakich źródeł pochodzą. Doradzamy też które gatunki roślin wykazują szczególnie cenne właściwości oczyszczające.

 

 

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in.: „Podsumowania walnych zebrań sprawozdawczych w ROD”, „Spalanie w ROD”, „Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego”, „PZD współfinansuje inwestycje w ROD”, „Wyłączanie energii i wody na zimę w ROD”.

 

● Koniec roku to właściwy czas na myślenie o wprowadzeniu zmian i odnowieniu naszych owocowych nasadzeń, ponieważ mało co daje nam tyle satysfakcji na działce, jak obfite plony dobrej jakości owoców! A droga do sukcesu zaczyna się od dobrego planu, który uwzględnia wiele czynników. Doradzamy m.in. jakie warunki należy brać pod uwagę przy doborze określonych gatunków, polecamy też najcenniejsze odmiany (m.in. odporne i plenne) drzew i krzewów owocowych!

 

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – przygotowujemy świąteczne ozdoby.

● Odmładzamy krzewy i pnącza owocowe.

● Co nam daje bielenie pni drzew?

● Dlaczego warto teraz podlewać gatunki zimozielone?

● Jak skutecznie uchronić się przed infekcjami?

● Poznajemy miody – miód manuka i elficki.

● Polecamy cenne i pyszne nalewki z ogrodowych roślin!

 

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty nasadzeń, artykuły o uprawie, pielęgnacji i ochronie roślin, ekologii, biodynamice oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

 Powrót

 

Losowe zdjęcie z Galerii

 

 

 

Czytajcie „działkowca”!

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106