14 marca 2019

Docierają do nas sygnały, że zdarzają się incydenty podpalania stert gałęzi wraz ze śpiącymi w nich jeżami w okresie zimowym. Ważnym jest zasygnalizowanie tego problemu działkowcom.

 

Źródło: pixabay.com

Jeż jest bardzo pożytecznym zwierzęciem w naszych ogrodach. Żywiąc się owadami, dżdżownicami, padliną i opadłymi owocami nie zagraża roślinom i w żaden sposób nie jest uciążliwym gościem w ogrodzie. W Polsce występują dwa gatunki jeży – Jeż zachodni (Erinaceus europaeus) oraz Jeż wschodni (Erinaceus roumanicus). Są one bardzo do siebie podobne i przeciętny obserwator ma trudność z ich odróżnieniem. Obydwa gatunki znajdują są obecnie pod częściową ochroną gatunkową, do niedawna były chronione całkowicie - lecz nie znaczy to, że można je bezkarnie eliminować. Niestety brak wyobraźni i wiedzy na temat trybu życia tych zwierząt przyczynia się do tego zjawiska. Jeże zimują w stertach gałęzi pozostawionych po cięciu, uznając takie miejsce za bezpieczne.

Źródło: dzialkowiecsklep.pl

Żródło: semini.pl 

Źródło: leroymerlin.pl

Źródło: allegro.pl

 

Apelujemy zatem o zwrócenie szczególnej uwagi na tę kwestię i proponujemy zainteresowanie się zapewnieniem bezpiecznego schronienia tym pożytecznym zwierzętom i samodzielne zbudowanie, bądź zakup gotowego domku oraz umiejscowienie go w zacisznej części ogrodu. Wystarczy skrzynka wypełniona sianem, by stworzyć odpowiednie miejsce do bytowania jeży. Tym prostym sposobem zyskujemy swojego sprzymierzeńca na lata w walce o piękny ogród.

 

mgr inż. Emilia Lipska

 

 

Chrońmy jeże w ROD

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106