21 czerwca 2021

Nad projektem uchwały w tej sprawie mają się pochylić elbląscy radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta. Obecnie za odpady płacimy 17,40 zł. Jeśli radni przegłosują projekt uchwały, za śmieci zapłacimy 21 zł.

REKLAMA
 
 
Skąd decyzja o wzroście opłat? — Pod koniec  poprzedniego roku nie mieliśmy jeszcze rozstrzygniętych wszystkich przetargów związanych z wywozem śmieci — tłumaczył Witold Wróblewski, prezydent miasta. — Zapowiadałem wówczas, wspólnie z radnymi, że po rozstrzygnięciu przetargów i zapoznaniu się z cenami, zrobimy analizę i podejmiemy decyzję czy stawki trzeba  będzie podnieść. Niestety stawki w przetargach były wyższe niż te, które obowiązywały wcześniej.
Ponadto, jak  tłumaczył prezydent, od 2017 roku bardzo mocno wzrosła opłata środowiskowa za składowanie odpadów. — W 2017 roku za tonę odpadów zakład utylizacji płacił 24,15 zł. W 2020 roku natomiast już 270 zł. Do tego doszło kilka innych czynników, jak choćby wzrost kosztów ZUO. W ciągu trzech lat wszystkie koszty obciążające zakład wzrosły 6-krotnie z 700 tys. zł do 4,6 mln zł w 2020 roku — zauważał prezydent.
Elbląski samorząd co roku dopłacał do śmieci. — To nie jest  zgodne z zasadą, że to zaśmiecający płaci — mówił Witold Wróblewski. — Do tego samorządy mają coraz mniej środków finansowych i nie zapowiada się, żeby sytuacja uległa poprawie. Te środki spadają z roku na rok. Obecnie mamy mniej środków o 100 mln zł.
Kolejnym argumentem, jaki przedstawił prezydent Elbląga, był ten, że elbląskie ZUO jest zakładem regionalnym. — Dowożone są tam więc śmieci z innych gmin, jak choćby z Braniewa czy Pasłęka — tłumaczył. — mieszkańcy z tych gmin nie dopłacają zakładowi, bo to jest spółka miejska samorządu elbląskiego.
— Musimy się starać, żeby przychody i koszty z ZUO się balansowały. Dlatego proponujemy podwyżkę za wywóz  śmieci z 17,40 zł na 21 zł. W wielu ośrodkach miejskich ceny plasują się między 21 a 30 zł, także nasza stawka będzie i tak jedną z najniższych — dodawał prezydent.
K

 

 

Ceny śmieci pójdą w górę?

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106