Z okazji imienin moc życzeń
Uśmiechu, zdrowia, radości,
Mnóstwa prezentów i gości,
Przyjaźni wielkich i małych,
Wielu przygód niebywałych
i uśmiechu wesołego,
Wszystkiego najlepszego!
Jak najmniej trosk,
Słońca każdego ranka,
Dużo zdrowia i uśmiechu
W życiu osobistym, zawodowym
I na niwie społecznej.
składają
Prezes Okręgu PZD w Elblągu
Członkowie Okręgowego Zarządu
Okręgowej Komisji Rewizyjnej
Pracownicy biura
i Ośrodka Finansowo - Księgowego
Barbara
Barbara – imię żeńskie pochodzenia greckiego rozpowszechnione za sprawą łaciny. Wywodzi się od przymiotnika barbaros (gr. βαρβαρος – 'każdy kto nie jest Grekiem'; onomatopeja) oznaczającego „barbarzyńcę”, a ściślej od jego łacińskiego odpowiednika w rodzaju żeńskim barbara, co oznacza „barbarzynkę”, czyli po prostu: cudzoziemkę. Święta Barbara była męczennicą i żyła na przełomie III i IV wieku. Jest również kilka innych świętych z późniejszych czasów o tym imieniu.
Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Barbara zajmuje 47. miejsce w grupie imion żeńskich
Barbara imieniny obchodzi:
Barbórka (dawna pisownia Barburka), Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii[4], patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.
Polski Związek Działkowców
Stowarzyszenie Ogrodowe
Okręg w Elblągu