08 lipca 2015

08.07.2015

Mjr Mirosław Zakrzewski: logistyk na działce

Własną działkę ma od 2010 roku, ale w związku z tym, że ogródek mieli także jego rodzice, temat zna prawie od urodzenia. Dziś jest nie tylko prywatnym działkowiczem, od kwietnia 2015 roku pełni funkcję prezesa zarządu ROD „IKAR” w Elblągu.

 

Pasja to bardzo ważna rzecz w życiu człowieka. Pasja może być wielka i przesłaniać cały świat, może też stanowić jego mały fragment. Ważne jest to, że ludzie z pasją czują radość i spełnienie gdy mogą robić to, co kochają. W tym miejscu przedstawiamy LUDZI Z PASJĄ, którzy na co dzień są żołnierzami lub pracownikami 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Bohaterowie opowiadają, czym są dla nich pasje i jaką rolę pełnią w ich życiu.

 

 

 

Kolejnym bohaterem naszej zakładki pt. „Ludzie z pasją” jest mjr Mirosław Zakrzewski, który każdą wolną chwilę po pracy spędza wraz z rodziną na własnej działce. Oprócz tego jest prezesem zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych „IKAR” zlokalizowanych przy ul. Lotniczej w Elblągu.

 

 

 

 

 

 

 

Rodzinne Ogrody Działkowe to wydzielony obszar gruntu, składający się z działek i terenu ogólnego, służącego do wspólnego korzystania przez działkowców. Na terenie ROD „IKAR” w Elblągu jest 109 ogródków. Od kwietnia br. wszystkimi zarządza jako prezes Mirosław Zakrzewski. Robi to sprawnie i z wyczuciem, bo ma doświadczenie w tzw. gospodarowaniu. W 9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej jest szefem sekcji logistyki zajmującym się procesami: planowania, realizowania zaopatrzenia itd.

 

- Posiadanie własnego ogródka może zaspokoić wiele potrzeb współczesnego człowieka – mówi mjr Mirosław Zakrzewski. Dla mnie osobiście to miejsce wypoczynku od problemów dnia codziennego i rekreacja na świeżym powietrzu – dodaje.

 

Własną działkę ma od 2010 roku, ale w związku z tym, że ogródek mieli także jego rodzice, w ogrodzie wychował się prawie od urodzenia. - Lubię kosić trawę, to mnie uspokaja. Moja żona z kolei zajmuje się kwiatami. To jej specjalność – mówi właściciel działki w stylu leśnym.

 

 

 

Ogród Zakrzewskich to dla nich oaza ciszy i spokoju. Jest samodzielnie zbudowana drewniana altanka i domek dla dzieci, bujana ławka, stół, krzesła i miejsce na grilla, ognisko,  do tego trochę warzyw i owoców.

 

– To jest taki trend. Współcześnie ogrody działkowe rozwijają się raczej w stronę rekreacji z małym poletkiem do uprawy owoców i warzyw - wyjaśnia prezes ROD „IKAR” w Elblągu.

 

Zdecydowana większość ogrodów działkowych w Polsce położona jest w miastach. W ROD „IKAR” w Elblągu większość działek należała kiedyś do rodzin wojskowych, teraz już tak nie jest. Wyniki przeprowadzonego w 2011 roku badania pokazały, że środowisko polskich działkowców jest bardzo zróżnicowane. Działki w rodzinnych ogrodach działkowych użytkują w praktyce wszystkie grupy społeczne i zawodowe, ludzie w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym.

 

Jako prezes zarządu ROD „IKAR” mjr Mirosław Zakrzewski ma „na głowie” nie tylko własny ogródek. Musi zadbać o całą społeczność „swoich” działkowców. W trakcie 4-letniej kadencji chciałby zrobić coś konkretnego, np. poprawić infrastrukturę wodociągową.

 

– Na teren naszych ogrodów doprowadzana jest woda z rzeki Elbląg. Jest to stara instalacja wodociągowa jeszcze z lat 80-tych ub. wieku. W związku z tym woda nie wszędzie dociera, bo nawet jak jest doprowadzone łącze to nie ma odpowiedniego ciśnienia. Mam taki pomysł, żeby przyłączyć nasze ogródki do wodociągów miejskich, ale to będzie kosztowało. – Mamy wielu emerytów, nie wiem czy dadzą sobie z tym radę finansowo – martwi się prezes. Ale i z tym problemem sobie poradzi. Najnowszy pomysł to zdobycie środków unijnych na tę inwestycję. Zarząd ROD „IKAR” w Elblągu wciąż szuka sposobów na rozwój. Mamy kilkanaście działek nieużytkowanych.

 

– Chcemy je sprzedać, znaleźć nowych użytkowników. W zagospodarowanie takiej działki trzeba będzie włożyć sporo pracy, ale ta inwestycja na pewno się zwróci – zachęca prezes Mirosław Zakrzewski.

 

 Wakacje to czas korzystania z uroków działki i zbierania plonów. Najdorodniejszymi okazami działkowcy z elbląskiego IKARA chwalić się będą już po wakacjach w trakcie świętowania Dnia Działkowca.

 

  – Ja sam w niedzielny letni poranek nie myślę już o tym, żeby przebijać się przez korki na Mierzeję Wiślaną. Wolę swój ogródek w pobliżu domu - mówi mjr Zakrzewski.

Marta Hajkowicz

 

 

http://9bkpanc.wp.mil.pl/pl/61_2141.html

 

 

Ludzie z pasją

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106