03 lutego 2017

W przypadku iglaków i zimozielonych roślin liściastych niezwykle istotne jest zapewnienie im  obfitego nawodnienia przed zimą. Szczególnie ważne staje się to, gdy jesień jest raczej sucha i słoneczna, a zima mroźna. Które rośliny są wrażliwe na brak podlewania przed zimą? Co to jest susza fizjologiczna i czym grozi?

iglaste

Nierzadko mamy do czynienia z sytuacją, że rośliny nie przetrwały zimy właśnie z powodu braku nawadniania, a nie ze względu na przemarznięcie. Dotyczy to głównie roślin uprawianych w pojemnikach, ale nie powinniśmy zapominać także o roślinach uprawianych na działkach. Spośród roślin iglastych najbardziej wrażliwe na brak wody zimą są popularne żywotniki (tuje), cyprysiki, jałowce, jodły i sosny. Liściaste, dla których brak podlewania zimą jest niebezpieczny to zimozielone krzewy: bukszpan, laurowiśnia, ostrokrzew, mahonia oraz różaneczniki i azalie japońskie.

Należy pamiętać, że rośliny zimozielone cały czas transpirują (tracą wodę przez swoje liście i igły – szczególnie w okresach odwilży, kiedy w skutek ocieplenia otwierają się w liściach aparaty szparkowe, przez które wyparowuje woda). Jednocześnie gleba jest zamarznięta, roślina nie może zatem pobierać wody przez korzenie. Ponadto, duży wpływ na ubytek wilgoci ma suche, zimne powietrze i szczególnie wysuszające, mroźne wiatry. Wszystko to może prowadzić do tzw. suszy fizjologicznej, która prowadzi do zamierania roślin. Zjawisko to jest szczególnie groźne pod koniec zimy i na przedwiośniu, kiedy słońce już silniej operuje i zdarzają się dłuższe okresy ocieplenia. Wtedy właśnie nie możemy zapomnieć o podlaniu roślin.

Już jesienią, przed nastaniem mrozów ważne – szczególnie w przypadku iglaków i zimozielonych roślin liściastych – jest obfite nawodnienie roślin przed zimą. To bardzo ważne w sezonach, gdy jesień jest sucha i słoneczna. Właśnie jesienią rośliny przygotowują się do zimy i w tym procesie kluczowe jest dobre nawodnienie tkanek. Pamiętajmy, że nawodnienie i nawozy fosforowo-potasowe zastosowane wczesną jesienią powodują, że rośliny stają się o wiele bardziej odporne na mróz.

Jeżeli rośliny zimozielone nie zostały podlane tuż przed nastaniem mrozów trzeba im pomóc w trakcie zimy. W okresach długich mrozów objawem braku nawodnienia mogą być pozwijane liście (różaneczniki), a krzewy przybierają niezdrowy wygląd. W takim przypadku przy najbliższym ociepleniu, gdy ziemia rozmarznie, należy rośliny obficie podlać.

 

Maciej Aleksandrowicz

st. instruktor ds. ogrodniczych

OZ Mazowiecki PZD

 

 

Dlaczego warto podlewać iglaki przed i w trakcie zimy?

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106