22 lipca 2025

W wydaniu sierpniowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”.

Plony z działki często bywają obfite i nieraz nie jest możliwe ich bieżące wykorzystanie. To produkty sezonowe, krótkotrwałe. Latem te skarby natury warto zamknąć w słoikach i cieszyć się nimi jesienią i zimą, dlatego tematem miesiąca są domowe przetwory. Przetwórstwo domowe owoców i warzyw dla wielu osób dopiero początkujących w tej dziedzinie może się wydawać nie lada wyzwaniem. Tak jednak wcale nie jest! Większość z nich wykonuje się szybko, łatwo, przyjemnie, a ileż z tego satysfakcji! To z pewnością się opłaci.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Taras pod koniec lata – Po wakacyjnych upałach wiele roślin balkonowych i tarasowych zaczyna wyglądać coraz mniej atrakcyjnie. Nie oznacza to jednak końca sezonu! Wręcz przeciwnie, to idealny moment, by odświeżyć przestrzeń wypoczynkową, wymienić rośliny i nadać kompozycjom bardziej sezonowy charakter. Jakie rośliny warto posadzić teraz? 

  • Rabatowe unikaty – Poza popularnymi i sprawdzonymi gatunkami bylin istnieje wiele mniej znanych gatunków, które zachwycają nie tylko pięknem kwiatów, ale i niezwykłym pokrojem oraz ulistnieniem. Warto poznać te wyjątkowe rośliny i dać im szansę w naszych ogrodach. Zastosowanie tych atrakcyjnych rarytasów, może wnieść do ogrodu niepowtarzalny charakter i sprawić, że nasze rabaty staną się bardzo oryginalne. Do wyboru mamy wiele unikatowych roślin. Prezentujemy najciekawsze gatunki. 

  • Ranking poplonów pod osłony – Druga połowa lata to koniec zbiorów królujących pod osłonami pomidorów i ogórków. Możemy już stopniowo wprowadzać do szklarni i tuneli warzywa poplonowe. Aby zagwarantować sobie udane zbiory całą jesień, wybierzmy te najzdrowsze dla nas warzywa, łatwe w uprawie, które wydadzą obfity plon. Proponujemy najlepsze gatunki i odmiany. 

  • Triki na udane warzywa w pojemnikach – O rośliny uprawiane w pojemnikach trzeba troskliwie dbać, także w drugiej połowie sezonu, bo tylko wtedy można oczekiwać udanych zbiorów. Przypominamy o wykonaniu najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zapewniających udane plonowanie.

  • Jak zadbać o krzewy po zbiorze owoców? – Sezon zbiorów z wielu krzewów dobiega końca. Warto już zaplanować działania, które pomogą roślinom zregenerować się po plonowaniu. Jesień to ważny okres, by zadbać o dobrą kondycję krzewów przed zimą i uzyskać w kolejnym sezonie obfite owocowanie oraz mniejszą podatność na choroby. Na co należy poświecić czas po zakończeniu owocowania? 

  • Dlaczego tniemy drzewa owocowe latem? – Cięcie letnie drzew owocowych to zabieg często pomijany na rzecz popularniejszego cięcia zimowego. Tymczasem przeprowadzone terminowo i zgodnie z zaleceniami, może przynieść wiele korzyści – zarówno dla zdrowia drzewa, jak i wysokości plonu. Wyjaśniamy, które gatunki należy ciąć i jak poprawianie wykonać ten zabieg. 

  • Gabiony – Te proste w swej formie konstrukcje podbijają przestrzenie zarówno miejskie, jak i ogrodowe. Gabion to kosz z siatki wypełniony materiałem, najczęściej kamieniem. Początkowo stosowany był do zabezpieczania skarp i nasypów przy drogach i budowlach wodnych – np. wzdłuż autostrad w południowej Europie czy jako umocnienie wybrzeża nad Bałtykiem. Dziś, dzięki swojej prostocie i estetyce, gabion świetnie sprawdza się także na działkach – jako element dekoracyjny, murki, ogrodzenia czy donice. Możliwości ich wykorzystania są rozmaite, a wypełnienie nie jest trudne. 

 

 

Sierpniowy „Mój Ogródek” – od 21.07 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

  55 620-97-77   

 

 elblag@pzd.pl                   

POLSKI  ZWIĄZEK  DZIAŁKOWCÓW

Okręg w Elblągu

          EKOLOGIA                          ZDROWIE              WYPOCZYNEK

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 620-97-77    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106