Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
Rodzinne Ogrody Działkowe integrują

Działkowcy wiedzą coraz lepiej, w jaki sposób zaangażować do wspólnych działań lokalną społeczność i zaprosić do ogrodu osoby niezwiązane dotąd z ogrodnictwem działkowym. Wielokierunkowa działalność zmierzająca do otwierania ogrodów dla lokalnej społeczności stale przybiera na sile.

Rozbudź zainteresowanie dzieci ogrodem

W centrum uwagi działalności prospołecznej ROD już od dłuższego czasu znajdują się dzieci i młodzież szkolna, która chętnie bierze udział w organizowanych specjalnie dla nich wydarzeniach o charakterze edukacyjnym oraz festynach i zabawach integracyjnych.

W tym zakresie przodują ogrody „Piotruś” w Styrzyńcu, „Malwa”, „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej, „Plon” w Puławach oraz „Kolejarz” i „Plon” w Chełmie. Zarządy ROD udostępniają w tym celu infrastrukturę na terenach ogólnych ogrodów, otwierają ścieżki edukacyjne, prowadzą inwestycje związane z budową i modernizacją placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych.

Lokalne przedszkola chętnie korzystają ze stworzonych przez działkowców możliwości poznawania ogrodowych nasadzeń oraz prowadzenia własnych grządek. Podczas zielonych lekcji na łonie natury przedszkolaki z Białej Podlaskiej, Styrzyńca i Chełma poznają wartość przyrody ożywionej i obserwują, jak zmienia się w ciągu roku świat roślin i ogrodowej fauny.

Pomimo utrwalonego już wizerunku rodzinnych ogrodów działkowych, które kojarzone są z działalnością sezonową o charakterze ogrodniczym, „wychodzenie poza ramy” ogrodu coraz mocniej przybiera na znaczeniu.

Przedszkole nr 11 w ROD „Kolejarz” w Chełmie

Dzień Dziecka w ROD „Malwa” w Białej Podlaskiej

 

 Przyjdź poćwiczyć do ogrodu

Nowa forma spędzania czasu promująca aktywność fizyczną na świeżym powietrzu sprawdziła się już w Białej Podlaskiej, gdzie latem grupa młodych kobiet z fitness klubu przeniosła się z gimnastyką na teren Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malwa”. Otwarta przestrzeń i taniec kreują pozytywny obraz ogrodów coraz bardziej tętniących życiem.Fakt, że ogród działkowy to dobre miejsce do uprawiania sportu i aktywnej zabawy, potwierdzili również mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego oddając liczne głosy na projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta. Budowa placu zabaw dla dzieci i urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych zakwalifikowała się do realizacji uzyskując 471 głosów mieszkańców, inwestycja, którą sfinansowano w 100% z budżetu Miasta wyniosła 49 997,00 zł.

Ogólnodostępne miejsce spotkań i aktywności zarówno dla dzieci, rodziców, jak i seniorów powstało na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Przyszłość” w Tomaszowie Lubelskim przy ul. Łaszczowieckiej 18. Obiekt oficjalnie oddano do użytku w sobotę, 25 sierpnia 2018 r. Od tego czasu chętnych do zabawy i ćwiczeń nie brakuje. W towarzystwie Prezesa ogrodu przetestowaliśmy jak sprawdza się sprzęt w temperaturze poniżej zera – działa bez zarzutu, a krótka rozgrzewka na orbitreku i wioślarzu szybko poprawia kondycję i humor nawet w grudniowe popołudnie.

      Anna Ewa Michowska, instruktor ds. ogrodnictwa, Okręg w Lublinie

 

 

10 grudnia 2018

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl