21 września 2022

 

W wydaniu październikowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wszystkie ważne informacje o bieżących pracach ogrodniczych, wiele inspiracji oraz praktycznych porad. Aby nie przeoczyć istotnych jesiennych zadań, warto nie tylko sięgnąć po nowy „Mój Ogródek”, ale i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

W październiku prowadzimy na działkach jeszcze prace pielęgnacyjne. To też doskonały czas na posadzenie roślin. Jednak wielokrotnie zdarza się, że sadzimy a efektu brak. Przyczyny są różne: zły materiał szkółkarski, nieodpowiednie stanowisko bądź niewłaściwa pielęgnacja. My jednak mamy dla Was 40 propozycji roślin – pewniaków, których uprawa udaje się zawsze. Warto postawić na działce na te gatunki. 

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Zbieramy warzywa korzeniowe – Październik to okres zbioru marchwi, pietruszki korzeniowej, selerów korzeniowych i buraków ćwikłowych. O powodzeniu ich przechowywania decyduje odpowiedni termin zbioru oraz sposób postępowania po zbiorze. Podpowiadamy jak zebrać te gatunki dobrze i odpowiednio przygotować korzenie do przechowywanie. do przechowywania. 
  • Sadzimy lilie – Lilie są niewątpliwie królowymi lata. Aby cieszyły nas swą urodą, warto zaplanować ich sadzenie na działce, teraz lub na wiosnę. Podpowiadamy co lubią i jak je dobrze posadzić, by cieszyć się pięknymi kwiatami przez całe lato. 
  •  
  • Po staropolsku – Dobrze czasem wrócić do naszych korzeni i skorzystać ze staropolskich doświadczeń. Jeśli planujecie zrobić żywopłot, proponujemy Wam wykonanie go z rodzimych gatunków grabów, buków bądź lip. Są długowieczne, doskonale się zagęszczają, szybko rosną i mają wiele odmian. Warto się zainspirować i stworzyć taki tradycyjny żywopłot. 
  •  
  • Ogrodnicze wyzwanie cz. VI Ogórek melonowy – Warzywa dyniowate to różnorodna grupa roślin. Należą do niej oprócz dobrze wszystkim znanych dyń, ogórków, bądź cukinii egzotyczne gatunki jak ogórek melonowy. Warto w nowym sezonie wprowadzić do warzywnika trochę egzotyki. Ten ogórek to hit w krajach śródziemnomorskich. Wyjaśniamy jak go uprawiać, aby zabrać satysfakcjonujące plony i jak wykorzystać je w kuchni. 
  •  
  • Owocowe dla niecierpliwych – Często zależy nam, by posadzone rośliny sadownicze zaczynały owocować jak najszybciej. Z pomocą przychodzą nam nowe technologie produkcji materiału szkółkarskiego i uprawy roślin sadowniczych, które umożliwiają uzyskanie pierwszych owoców już kilka tygodni po sadzeniu! Rozwiązania te można wykorzystywać z powodzeniem we własnym ogrodzie.
  •  
  • Jesienne opryski – Jesienią warto jeszcze przeprowadzić zabiegi ochrony roślin w kwaterze sadowniczej. Ich głównym celem jest zmniejszenie potencjału infekcyjnego i ograniczenie liczebności szkodników w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Podpowiadamy, które gatunki teraz należy chronić i jakie bezpieczne preparaty stosować. 
  • ABC nawozów organicznych – Trwa okres stosowania nawozów organicznych. Głównym celem ich użycia jest poprawa właściwości gleby, a przez to warunków wzrostu roślin. Do dyspozycji mamy wiele produktów: różne oborniki, komposty, biohumus, nawozy zielone i guano. Wyjaśniamy, które rozwiązania najlepiej wybrać. 

 

 

Październikowy „Mój Ogródek” – od 19.09 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 620-97-77  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 620-97-77    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106