Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106      tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Nocne Marki

Wiesiołek, maciejka, tytoń ozdobny, dziwaczek... .Co wspólnego łączy te kwiaty?. Wszystkie  wymienione należą do grupy roślin otwierających kwiaty o zmierzchu i nocą. Natura nie obdarzyła tych roślin okazałymi kwiatami, kształtem czy też barwą. W zamian     za to dała odurzający zapach, wabiący nocne owady - przede wszystkim ćmy, które je zapylają. Za dnia , kwiaty te , to „kopciuszki” wśród innych kolorowych roślin. Gdy nadchodzi zmrok, przeobrażają się w księżniczki. Otulone w intensywnie pachnące suknie, zaczynają swój nocny bal,  urzekając nas  wonią – aż do brzasku.

Wieczorny zapach maciejki czy też dziwaczka pozytywnie wpływa na nasz nastrój i umila wypoczynek. Przyjemnie jest po wyczerpującej pracy w biurze czy na działce, delektować się

„bukietem zapachów” tych, w większości niepozornych roślin. Dlatego warto zadbać, aby na naszej działce, tarasie, w ogrodzie znalazło się i dla nich miejsce.

 

 

Maciejka – roślina jednoroczna na tarasy, balkon, do ogrodu. Zaczyna kwitnąć od połowy czerwca i kwitnie przez całe lato. Dobrze czuje się w słońcu i półcieniu. Lubi częste zraszanie.

 

Wiesiołek missouryjski – bylina rabatowa o silnie rozkrzewionych pędach i żółtych kwiatach. Lubi słońce i półcień. Kwitnie od czerwca do października.. Na rabaty i skalniaki.

 

Tytoń ozdobny – roślina jednoroczna o wys. 50- 80 cm . Kwiaty białe, różowe, fioletowe. Kwitnie od czerwca do października. Pachnie intensywnie wieczorem, wabiąc motyle.

 

 

 

Dziwaczek jalapa(peruwiański) – u nas roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do początków września. Preferuje cień i półcień. Kwiaty ma różnorodne: żółte, pomarańczowe, białe, czerwone. Zaletą dziwaczka są wielokolorowe, świecące nocą kwiaty o intensywnym zapachu. Płatki maja widoczne w ultrafiolecie wzory, pokazujące owadom drogę                   do miodnika.

           Do roślin, które pięknie pachną wieczorem i nocą należą również datury, petunie, werbeny, nemezje, kocimiętka, groszek pachnący, psianka jaśminowa, która ma płatki białe 

i jasnofioletowe ze złotożółtym środkiem, lśniącym jak robaczki świętojańskie.

 

 Psianka JAŚMINOWA

 

 

                                                                                                                         I.M.

 

 

15 czerwca 2018

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl