Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni
Strażacy ostrzegają przed wiosennym wypalaniem traw na działkach

Przed wiosennym wypalaniem traw, pozostałości roślinnych i gałęzi, przestrzegają strażacy z Poznania i innych miast. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej oraz Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych prowadzą wspólną kampanię informacyjną „STOP pożarom traw”, adresowaną m.in. do działkowców.

Chodzi o przypomnienie, że wypalanie traw, gałęzi i roślin na terenie ROD i rozpalanie ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest niebezpieczne dla człowieka i środowiska.

Także Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców wielokrotnie w komunikatach przypominała, by nie wypalać traw i gałęzi. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. Zagrażają budynkom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, niszczą florę i faunę. Ogień z wypalanej łąki, przy silnych podmuchach atmosferycznych ma tendencje do rozprzestrzeniania się; może obejmować pobliskie rośliny czy zabudowania.

Z informacji Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Poznaniu wynika, że aż 94 proc. wszystkich pożarów traw  było spowodowanych działalnością człowieka – podaje www.news.epoznan.pl.

Należy pamiętać, że jeżeli ogrody położone są wokół ciągów komunikacyjnych, to  unoszące się w trakcie spalania kłęby dymu mogą zagrażać kierowcom, znacznie ograniczając widoczność. Jeżeli w okolicy są osiedla –  może dochodzić do zadymienia tych osiedli i stanowić spore utrudnienie dla mieszkańców. Wypalanie traw to także bezpośrednie zagrożenie dla owadów, w tym pszczół i żyjących dziko zwierząt. Ogień wyjaławia glebę,  zabija mikroorganizmy, a do gleby, wód i powietrza przenikają rakotwórcze substancje.

W 2016 r. w całym kraju w ponad 36 tys. pożarów spłonęło 12 tys. hektarów traw; zginęło sześć osób, a 81 zostało rannych.

Od 1 stycznia 2016 roku na terenie ogrodów działkowych obowiązuje całkowity zakaz spalania odpadów i resztek roślinnych.  Stanowi tak § 68 w pkt. 5. regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

EMD

 

 

28 marca 2017

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl