Polski  Związek  Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe

Okręg w Elblągu

    82-300  Elbląg   ul. Kościuszki  106 

 

    tel. 55 233-81-06  

 

    e-mail: elblag@pzd.pl                   

Informacje i komunikaty

Okręgu Elbląg

Ogłoszenia 

Okręgu Elbląg

23 listopada 2017
Aktualnie
09 maja 2017
  Wychodząc

Działkowcy walczą o swoje prawa

09 maja 2017
  Wychodząc na przeciw oczekiwaniom Zarządów ROD i działkowców, Okręgowy Zarząd w Elblągu PZD z dniem 24 kwietnia 2016 roku uruchamia telefoniczne dyżury prawne, w każdy poniedziałek oprócz świąt i dni

Kto mieszka na działkach?

Problemy budownictwa ponadnormatywnego oraz zamieszkiwania na terenach działek ROD spędza sen z powiek, w zasadzie wszystkim organom Stowarzyszenia Ogrodowego Polskiego Związku Działkowców.

Przeprowadzone badania wskazują, że w dużej mierze problem ten dotyczy wielkich aglomeracji miejskich oraz ogrodów lokowanych na terenach bardzo atrakcyjnych w sąsiedztwie obszarów leśnych i naturalnych zbiorników wodnych.

Kto zatem mieszka na działkach? Szukając odpowiedzi na to pytanie słyszymy, że zdecydowana większość to ludzie biedni, bezdomni, bardzo skrzywdzeni przez życie. Jest to kłamstwo. Owszem spotyka się typowych bezdomnych, którzy w okresie zimy szukają schronienia przed mrozem. Osoby te koczują w skromnych altankach bez systemów grzewczych, łazienek czy bieżącej wody. Problem tych „mieszkańców” bardzo szybko rozwiązujemy. Po otrzymaniu sygnałów o takich mieszkańcach oraz po wizytach przedstawicieli ośrodków pomocy społecznych, ludzie ci bardzo szybko zmieniają miejsca zamieszkania. W specjalistycznych ośrodkach pomocy społecznej znajdują   w miarę godne warunki życia.

Druga grupa zamieszkujących na działkach to w większości ludzie dobrze sytuowani, których stać było na pobudowanie domów mieszkalnych dostosowanych do całorocznego zamieszkiwania   z garażami i systemami specjalnych zabezpieczeń. Często na terenach działek spotkać można zaparkowane po dwa samochody wysokiej klasy.

Z tymi „mieszkańcami” ogrodów mamy ogromne kłopoty. Ludzie ci z premedytacją wykorzystują zapisy ustawy o ROD (m.in. zwolnienia z podatku rolnego i od nieruchomości) do osiągania własnych korzyści. Biorąc również pod uwagę atrakcyjne usytuowanie działek, korzystają oni „całą gębą” i cały rok z wszelkich przyjemności, jakie stwarzają ogrody.

W obronie własnych interesów próbują organizować zbiorowe akcje pod hasłami wielce pokrzywdzonych grup społecznych. Potrafią dotrzeć do najwyższych instytucji państwowych i społecznych, przedstawiając swoje „krzywdy”, licząc również na usankcjonowanie swoich niecnych procederów.

My prawdziwi działkowcy musimy zrobić wszystko, aby nasze ogrody nie stały sie osiedlami domków jednorodzinnych, gdzie łamiący prawo będą dyktować warunki funkcjonowania tych ogrodów. Wykorzystajmy zapisy ustawy o ROD, aby przywrócić normalność na działkach. Brońmy również aktualnych zapisów naszej ustawy przed próbami ich zmian!!

Jan Molski Prezes ROD im. mjr Dobrzyckiego w Obornikach

28 stycznia 2016

 Polski Związek Działkowców

Stowarzyszenie Ogrodowe Okręg w Elblągu  

tel. 55 233-81-06    e-mail: elblag@pzd.pl      

82-300  Elbląg       ul. Kościuszki  106         

Projekt i wykonanie © 2016 wawryn2@o2.pl